Hlavní obsah

Na schůzce Trumpova syna byl bývalý pracovník sovětské špionáže

14. 7. 2017, 22:54

Loňské schůzky Donalda Trumpa mladšího s ruskou právničkou během prezidentské kampaně ve Spojených státech se zúčastnil i někdejší pracovník sovětské kontrašpionáže Rinat Achmetšin. Rus, který v současnosti pracuje jako lobbista, to řekl agentuře AP a zároveň popřel, že by byl v minulém režimu vycvičen jako agent. Ruská média uvedla, že vazby na současné tajné služby nemá.

Foto: Richard Drew, ČTK/AP

Donald Trump mladší

Článek

Ruská média uvedla, že Achmetšin je ruským emigrantem s ruským a americkým občanstvím. Agentura RBK napsala, že Achmetšin byl lobbistou organizace Human Rights Accountability Global Initiative Foundation (HRAGIF), která byla vytvořena speciálně s cílem dosáhnout zrušení takzvaného Magnitského zákona.

Zákon byl v USA přijat v roce 2012 v reakci na smrt ruského auditora Sergeje Magnitského, údajně ubitého dozorci v ruském vězení. Postihuje sankcemi ruské politiky, kteří podle USA porušují lidská práva. Moskva se dlouhodobě snaží o jeho zrušení, za jeho odvolání údajně lobbovala i právnička Natalja Veselnická, která podle zveřejněných e-mailů slibovala Trumpu juniorovi kompromitující materiály na tehdejší demokratickou sokyni jeho otce Hillary Clintonovou.

Achmetšin podle AP připustil, že je bývalým pracovníkem sovětských tajných služeb, popřel však, že by byl vycvičen jako agent. Podle RBK ale nepracoval pro sovětskou kontrašpionáž, nýbrž pro vnější rozvědku GRU.

Sám Achmetšin podle ruské agentury jakékoli kontakty s nynějšími ruskými výzvědnými službami odmítá. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov řekl, že Kreml Achmetšina nezná a nemá o něm žádné informace. Totéž Peskov prohlašuje o Veselnické.

Syn amerického prezidenta tvrdí, že se s Veselnickou loni v červnu setkal, protože mu nabídla zmíněné kompromitující informace, žádné dokumenty prý ale nakonec nezískal. Veselnická takovýto účel jednání popřela s tím, že chtěla jednat o Magnitského zákonu.

Reklama

Výběr článků