Článek
Evropská unie se terčem Trumpova hněvu stala kvůli tomu, že podle jeho mínění není dostatečně vstřícná při jednáních o obchodní dohodě. Unijnímu bloku proto navrhl napařit rovnou 50procentní cla.
„S Evropskou unií, která byla vytvořena primárně za účelem zneužití Spojených států v oblasti OBCHODU, se velmi těžko vypořádává. Její mocné obchodní bariéry, DPH, absurdní sankce vůči korporacím, nepeněžní obchodní bariéry, měnové manipulace, nespravedlivé a neoprávněné soudní spory proti americkým společnostem a další vedly k obchodnímu deficitu s USA ve výši více než 250 000 000 dolarů ročně, což je číslo, které je naprosto nepřijatelné. Naše diskuse s nimi nikam nevedou! Proto doporučuji zavedení 50% cla pro Evropskou unii od 1. června 2025. Clo se nevztahuje na produkty vyrobené ve Spojených státech. Děkuji za pozornost, kterou jste této záležitosti věnovali!“ napsal Trump na Truth Social.
V uvedené částce však Trumpovi zřejmě chybí tři nuly, myslel tedy 250 miliard dolarů. Jak k této cifře došel, není jasné. V reálu totiž předloňský obchodní deficit USA s Evropskou unií činil sotva 50 miliard eur. Což je na hony vzdáleno číslu, o němž v příspěvku píše Trump.
Továrna v Indii
Tou dobou bylo ve Washingtonu krátce před osmou hodinou ranní, americký prezident za sebou však už ten den měl výpady na koncern Apple i Británii.
„Již dávno jsem informoval Tima Cooka z Applu, že očekávám, že jejich iPhony, které se budou prodávat ve Spojených státech amerických, budou vyrobeny ve Spojených státech, nikoli v Indii ani nikde jinde. Pokud tomu tak nebude, bude muset Apple USA zaplatit clo ve výši alespoň 25 %. Děkuji za vaši pozornost věnovanou této záležitosti!“ napsal na své síti.
Šéfa Bílého domu zjevně rozčílila zpráva listu Financial Times (FT), který informoval, že Foxconn, dlouholetý výrobce iPhonů, se chystá v Indii postavit novou továrnu.
Nevzhledné větrníky
A Británie? Ta to schytala kvůli větrným elektrárnám.
„Naše vyjednaná dohoda se Spojeným královstvím funguje dobře pro všechny. Rozhodně však doporučuji, aby za účelem snížení nákladů na energii přestali s nákladnými a nevzhlednými větrnými elektrárnami a zajistili modernizaci těžby v Severním moři, kde na vytěžení čekají velké objemy ropy. Zbývá další století těžby, s městem Aberdeen jako centrem. Staromódní daňový systém od těžby spíše odrazuje, než aby to bylo naopak. Náklady na energii ve Spojeném království by VÝRAZNĚ KLESLY, a to rychle!“ poučil Londýn americký prezident.
Pochvala pro Rusko a Ukrajinu
Trumpův první páteční příspěvek, ještě před šestou hodinou ranní washingtonského času, se přitom nesl v pozitivním duchu a komentoval domluvenou výměnu zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou.
„Právě byla dokončena velká výměna vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou. Brzy vstoupí v platnost. Gratuluji oběma stranám k tomuto jednání. Mohlo by to vést k něčemu velkému???“ napsal Trump.
Jeho sdělení zřejmě nebylo v okamžiku zveřejnění zcela přesné – ukrajinská média pak s odvoláním na své zdroje upřesňovala, že výměna zajatců na rusko-ukrajinské hranici zatím dokončena nebyla.