Hlavní obsah

Čínská umělá inteligence se stane nástrojem útlaku lidí, varuje Soros

25. 1. 2019, 10:30 – Washington

Americký miliardář, filantrop a lobbista George Soros obvinil Čínu a jejího prezidenta Si Ťin-pchinga, že vyvíjí a využívá umělou inteligenci sloužící k utlačování lidí. Umělá inteligence se ve službách říše středu podle Sorose sama vylepšuje takzvanou metodou strojového učení a představuje velmi vážnou hrozbu. V pátek o tom informoval list The Guardian.

Foto: , Reuters

Americký miliardář, filantrop a lobbista George Soros

Článek

„Rád bych varoval před smrtelným nebezpečím, které pro otevřené společnosti představuje umělá inteligence a strojové učení v rukou autoritářských režimů. Zaměřím se na Čínu, kde (prezident) Si Ťin-pching hodlá zajistit pokračování vlády jedné strany,“ prohlásil Soros na půdě Světového obchodního fóra.

Americký miliardář maďarského a židovského původu tvrdí, že Čína pracuje na systematickém shromažďování dat v centralizované databázi, na jejímž základě jsou lidé „bodováni“ podle důvěryhodnosti.

„Algoritmy budou lidi na základě získaných dat hodnotit a posuzovat, jaké riziko představují pro vládu jedné strany, a na základě toho s nimi bude následně zacházeno,“ varuje Soros.

Umělá inteligence bude podle Sorose shromažďovat informace na základě monitorování chování občanů on-line.

Čína podle Sorose není jedinou zemí, která z hlediska vývoje a využití umělé inteligence představuje riziko. Je však nejmocnější a nejbohatší, proto z ní má filantrop největší obavy.

Reklama

Související články

Soros je osobností roku podle Financial Times

19. 12. 2018, 11:09

Americký finančník maďarského původu George Soros je podle výběru britského listu Financial Times (FT) osobností letošního roku. Prestižní noviny jej označily...

Výběr článků