Hlavní obsah

Kyberzločinci budou více využívat umělou inteligenci

8. 1. 2019, 8:06

V letošním roce se rozšíří kybernetické útoky využívající umělou inteligenci. Tzv. DeepAttacks využívají obsah generovaný umělou inteligencí, aby se vyhnuly bezpečnostním kontrolám. Uvedla to ve své předpovědi antivirová firma Avast.

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Ilustrační foto

Článek

V minulém roce se objevilo několik příkladů, kdy útočníci k oklamání lidí používali algoritmy "nepřátelské" umělé inteligence. Jedním z takových příkladů je falešné video s Barackem Obamou vytvořené společností Buzzfeed, ve kterém prezident Obama věrohodně předkládá falešné rozsudky.

V několika případech nepřátelsky využívaná umělá inteligence záměrně zmátla nejchytřejší detekce algoritmů, například tak, že si algoritmus spletl dopravní značku "stop" se značkou nejvyšší povolené rychlosti. V roce 2019 Avast očekává, že útoky DeepAttacks se budou využívat častěji ve snaze vyhnout se lidské detekci a inteligentní obraně.

Letos by se podle Avastu zároveň měly objevit sofistikovanější útoky na sítě Internetu věcí nebo zneužití routerů ke krádežím bankovních údajů. "A to například tak, že do náhodně zvolené webové stránky vloží útočníci další prvek, jako je třeba reklama či banner, který bude nabádat člověka k instalaci aplikace z neoficiálních zdrojů a bude předstírat, že je od konkrétní banky. Jakmile do ní uživatel vloží svoje údaje, odešlou se útočníkovi," uvedla firma.

Viry útočí na počítače i mobily. Jak se bránit
Chytré telefony, tablety i klasické počítače jsou pro většinu tuzemských uživatelů dnes již naprostou samozřejmostí. S jejich zabezpečením si však řada lidí hlavu vůbec neláme. Tím dávají prostor pro útok hackerů.Bez antiviru tak nemá běžný uživatel prakticky žádnou šanci si všimnout, že byl jeho přístroj infikován. Každý tablet a chytrý telefon a pochopitelně také počítač by tak měl být vybaven bezpečnostním softwarem, který bude všechny hrozby neustále hlídat.Antivirus by měl být samozřejmostí i na klasických počítačích. Sluší se nicméně podotknout, že nezvané návštěvníky dokážou v počítači nebo mobilu odhalit speciální programy. Jde například o aplikace, které se soustředí pouze na špionážní software a hledání trojských koňů.Jiné programy zase dokážou v operačním systému nalézt tzv. keyloggery, které jsou schopné zaznamenávat stisk každé klávesy a nasbíraná data odesílat útočníkovi.Na PC i mobilu by měl být nainstalován vždy jen jeden bezpečnostní program svého druhu. Dva antiviry na disku dokážou udělat pěknou neplechu. Samotný antivirus ale zárukou bezpečí není. Uživatelé by neměli zapomínat na pravidelné stahování všech bezpečnostních záplat, a to pro samotný operační systém i doinstalované programy. Nejrůznější trhliny v softwaru totiž útočníci také zneužívají k útokům. [celá zpráva]

Může se vám hodit na Seznamu:

Reklama

Výběr článků