Článek
Kennedy dlouhodobě zastává stanovisko, že autismus je něco, „co děláme našim dětem a co musíme zastavit“, připomíná deník The Guardian. V nedávném rozhovoru s psychologem Dr. Philem McGrawem, známým hlavně moderováním talk show pojmenované po něm, pak upřesnil, jak mají, podle něj, rodiče autismu svých dětí zabránit. „Prozkoumáte jejich kočárek, potraviny, které dostávají, a musíte také prozkoumat léky, které berou,“ řekl americký ministr zdravotnictví.
Obzvláště ale Kennedy Jr. obrátil pozornost k očkování. Během rozhovoru například prohlásil, že se vědci stále snaží pochopit, jestli vakcíny proti spalničkám, příušnicím nebo zarděnkám nezpůsobují vážné vedlejší efekty jako otoky mozku. Ve skutečnosti vědci dávno vědí, že tomu tak není.
Mezi odborníky, kteří ministrova tvrzení zkritizovali, je i profesorka Wisconsinské univerzity v Madisonu Jessica Calarcoová. Podle té se Kennedy Jr. snaží vinu za genetická rozvojová a neurologická onemocnění svalit na rodiče, kteří své děti nechají očkovat. „To je to, co naznačuje, a tak to bude pochopeno,“ řekla Calarcoová.
Proti Kennedyho slovům se ohradila i editorka knihy Thinking Person’s Guide to Autism (Průvodce přemýšlivého člověka autismem) Shannon Des Roches Rosaová. Jejímu synovi byl autismus diagnostikován v roce 2003, kdy byla teorie, že tuto chorobu lze spojit s očkováním, poměrně nová.
Rosaová jí tehdy uvěřila a přestala své děti nechávat očkovat. Místo toho je brala k údajnému expertovi na léčbu autistických dětí, který je „nutil dělat všechny ty pseudovědecké věci“. Když však začala vycházet jedna vědecká studie za druhou, které spojení mezi vakcínami a autismem vyvracely, začala své děti opět dávat očkovat. Uvědomuje si ale, že jiní rodiče už vědcům neuvěřili.
„Mezi vakcínami a autismem není žádné spojení. To je vysvětleno tak, jak to jen vědecky vysvětleno být může. Nemyslím si, že se rodiče viní automaticky. Mám za to, že se viní, když to slyší od lidí, jako je RFK Jr., kteří o autismu šíří strach,“ řekla Rosaová.
Vinění rodičů, a obzvláště pak matek, z autismu jejich dětí sahá až do vzdálené minulosti. Ve čtyřicátých letech minulého století se například psychologové domnívali, že autismus dětí je následkem toho, že jsou jejich matky příliš „chladné“. „Byla tu obrovská kultura viny a ostudy směrem k matkám,“ popsala Calarcoová.
Právě proto je podle ní vyvrácená teorie o tom, že autismus způsobuje očkování, tak lákavá a vytrvalá. „Navzdory jasným důkazům o opaku zmenšuje vinu,“ řekla Calarcoová.
Žaloba farmaceutických společností
Podle profesorky Calarcoové Kennedyho snahy spojit autismus s vakcínami také otevírají dveře žalobám proti jejich výrobcům. „Pokud mohou ukázat na vakcínu, pak to znamená, že mohou právně vinit někoho jiného a žalovat ho o finanční podporu s často vysokými náklady na podporu jejich dětí ve společnosti, která nemá silnou sociální bezpečnostní síť,“ vysvětlila Calarcoová.
Co je autismus?
Autismus je poruchou vývoje sociální interakce a komunikace. Jde o vrozenou odlišnost ve vývoji a fungování mozku, která způsobuje, že dítě se chová a myslí jinak než jeho vrstevníci. Má potíže v komunikaci, nedokáže adekvátně reagovat na běžné situace. Na druhou stranu v některých oblastech mohou lidé s autismem výrazně převyšovat ostatní, třeba v matematice, jazycích nebo umění.
Zdroj: Národní ústav pro autismus
Nedostatek sociální podpory je podle ní jedním z důvodů, proč je Kennedy mezi některými rodiči dětí s autismem populární. Podle posledních průzkumů je pravděpodobnost finančních problémů u rodin s postiženými dětmi dvakrát vyšší než u rodin s dětmi bez postižení.
„Na rodiny, a obzvlášť na matky, při orientaci v diagnózách jejich dětí a podpoře, kterou potřebují, klademe tolik břemen. V takovém systému je snadné chtít jakoukoliv podporu a pozornost, i když to znamená přijetí nepravdivých informací,“ uvedla Calarcoová.
Supermatky
Calarcoová Kennedyho dále obvinila, že šíření zpráv o potřebě intenzivní rodičovské pozornosti je také v souladu s konzervativními představami ideální matky v domácnosti. „RFK Jr. používá jako zbraň mýtus supermatky – nepravdivé tvrzení, že děti mohou před nebezpečím ochránit jen matky,“ vysvětlila Calarcoová.
I Rosaové vadí, že Kennedy po rodičích požaduje vlastní výzkum vakcín. „Proč bych to dělala? To dělají výzkumníci a ti už tuto otázku vyřešili. Je smutné vidět všechny ty roky výzkumu autismu a toho, zda ho způsobují vakcíny, místo toho, aby se zkoumalo, jak zlepšit kvalitu života lidí s autismem, mého syna,“ řekla Rosaová.
Případy, kdy rodiče hledají vlastní způsoby, jak léčit autismus nebo mu zabránit, mohou skončit tragicky. Někteří rodiče například zkouší chelataci, proces určený ke zvrácení otravy těžkými kovy, který ale může vést k infarktům i úmrtím. Další rodiče na doporučení zdiskreditovaných pseudovědců svým dětem dělají klystýr s použitím bělidla. V lednu pětiletý chlapec s autismem zemřel v hyperbarické komoře, kde podstupoval „kyslíkovou terapii“.