Článek
Noemová na středečním zasedání vládní kontrolní rady o reformaci FEMA sice uznala, že agentura poskytuje významnou pomoc, ale zároveň ji zkritizovala za „mnohá dřívější selhání“. Obzvlášť zdůraznila, že agentura jedná příliš pomalu a byrokracií svazuje ruce jednotlivým státům a místním představitelům, rekapituluje její vyjádření agentura Reuters.
„Federální krizové řízení by mělo být spíš vedeno státně a lokálně, než jak se to dělá po desetiletí. Na federální úrovni to reaguje pomalu. V přesunování zdrojů k Američanům v krizi je to ještě pomalejší, a proto je nutné celou agenturu v jejím současném stavu eliminovat a udělat z ní pohotovou agenturu,“ prohlásila Noemová.
Americký prezident Donald Trump a jeho spolupracovníci FEMA, která má na starosti zásahy při přírodních katastrofách, v předvolební kampani prezentovali jako svého politického nepřítele. Konkrétně například šířili tvrzení, že agentura záměrně dostatečně nepomáhá ve státech, které Trumpa většinově podporují. Obzvlášť tuto konspirační teorii šířili v kontextu ničivých hurikánů, které loni na podzim zasáhly jihovýchod USA.
Michael Coen, jenž působil jako náčelník štábu FEMA za demokratických prezidentů Baracka Obamy a Joea Bidena, o prohlášení Noemové prohlásil, že ho „zklamalo“. Obzvlášť nešťastná mu taková slova přijdou v době, kdy lidé v Texasu „s pomocí federální vlády stále hledají své blízké“.
I sám Trump, který též podporuje, aby zodpovědnost za zásahy při přírodních katastrofách připadla státům, prokázal v době ničivých povodní v Texasu větší zdrženlivost než Noemová. Když se jej totiž v neděli reportéři ptali, zda chce FEMA stále zrušit, sdělil jim, že to je téma, „o kterém se lze bavit později“.
Podobně se v pondělí vyjádřila i mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Coen proto řekl, že mu jejich slova dodala naději. „Oba si zjevně uvědomili význam okamžiku,“ řekl Coen s odkazem na dění v Texasu.
Texaské povodně jsou první velkou smrtící přírodní katastrofou, která USA od Trumpova návratu do Oválné pracovny zasáhla. Ukázala také, jak moc jednotlivé státy na federální agenturu spoléhají. V nejhůř zasaženém okrese Kerr FEMA nasadila pátrací týmy z pěti různých států, také řadu expertů a poskytla zásoby.
Se zrušením agentury by navíc státy přišly o finanční prostředky, jež jim se zásahy při přírodních katastrofách pomáhají, protože od ní dostávají vládní dotace. Právě Texas jen v posledním fiskálním roce od FEMA obdržel 20 milionů dolarů (421,5 milionu korun).