Článek
„Tak krásná angličtina, je nádherná. Kde jste se tak krásně naučil mluvit?“ zeptal se Trump Boakaie při setkání v Bílém domě. Když mu Boakai sdělil, že studoval v Libérii, Trump reagoval překvapeně. „To je velmi zajímavé,“ řekl. „Mám tu u stolu lidi, kteří nemluví zdaleka tak dobře,“ dodal.
Několik liberijců pro CNN ihned po schůzce uvedlo, že je komentář urazil, zejména s ohledem na dřívější Trumpovy výroky o afrických zemích nebo koloniálním dědictví USA v Libérii.
„Cítil jsem se uražený, protože naše země je anglicky mluvící,“ řekl Archie Tamel Harris, liberijský mládežnický aktivista. „Když se na to ptá, nevidím v tom kompliment. Mám pocit, že prezident USA a lidé na Západě stále vidí Afričany jako negramotné vesničany,“ dodal.
Jihoafrická politička Veronica Mente se na síti X zeptala: „Co tohoto prezidenta (Boakaieho) zdrželo od toho, aby vstal a odešel?“
Prezidentské kanceláře obou zemí později Trumpův přešlap obhajovaly. „Byl jsem na schůzce a všichni si velmi vážili prezidentova času a úsilí. Afrika nikdy neměla v Bílém domě takového přítele, jako má v prezidentu Trumpovi,“ uvedl Massad Boulos, hlavní poradce Trumpovy administrativy pro Afriku. Podle liberijské ministryně zahraničí Sary Beysolow Nyantinové „mnoho lidí nechápe jazykové hranice nebo jazykovou demografii afrického kontinentu“.
Nebyl to Trumpův první kontroverzní komentář v historii jeho vlády. Již dříve se dostal do problémů kvůli svým výrokům o afrických zemích. V roce 2018 označil přistěhovalce z Afriky a některých dalších zemí za obyvatele „zas*aných děr“ (shithole countries), což vyvolalo širokou mezinárodní kritiku.
Schůzka v Bílém domě se mimo incident s hodnocením angličtiny nesla v příjemném duchu. Trump pochválil všech pět zemí jako „velmi živá místa s cennou půdou, skvělými nerosty, zásobami ropy a úžasnými lidmi“. Lídři Trumpa také chválili a vybízeli ho k investicím do svých zemí. Boakai dokonce prohlásil, že Libérie věří v Trumpovu politiku „dělat Ameriku opět skvělou“.