Článek
Prosluněný den tehdy ukončily tři výstřely. Kennedy se zhroutil do náruče své manželky. Než vůz dojede s pětatřicátým prezidentem USA do nejbližší nemocnice ocitá se oblíbený politik v kómatu.
"Zásahy do hlavy a krku nebyly slučitelné se životem," uvedli tehdy lékaři stručně pro tisk.
Vrah zemřel dva dny poté
Údajný Kennedyho vrah 24letý Lee Harvey Oswald byl zatčen nedlouho po atentátu. Pracovník knižního velkoobchodu, odkud se střílelo, představoval pro tajné služby ideální kořist - sympatizoval s Kubou, před několika měsíci se vrátil z Ruska a především ... byl komunista. Jeho vina se nikdy neprokázala. 24. listopadu ho totiž za záhadných okolností zastřelil při převozu do přísněji střežené věznice majitel dallaského nočního klubu Jack Ruby.
Úřady si pospíšily, aby veřejnosti představily oba případy jako nerozlučně propojené. Oficiální verze zněla: Oswald byl jediným střelcem a jeho vrah Ruby jednal z nacionálních pohnutek.
Komise a komise
Jednoznačné vysvětlení vyšetřovací komise ustavené v roce 1963 Kennedyho nástupcem Lyndonem Johnsonem veřejnost přijala, alespoň v týdnech těsně po atentátu. Následovala řada revizí dallaského odpoledne.
V polovině 70. let ustavila například Sněmovna reprezentantů vyšetřovací komisi. Ani ta teorii spiknutí, či druhého střelce nakonec nepotvrdila a v roce 1988 ministerstvo spravedlnosti vyšetřování uzavřelo. Důkazy však dodnes zůstávají rozporuplné. Dokumenty k vraždě měly být odtajněny až v roce 2029. Poslanci Kongresu však na nátlak veřejnosti v roce 1992 schválili zákon o postupném odtajnění všech záznamů.
Dodatečně se ukazuje, že některé důkazy, jako například záznamy o pitvě, nejsou úplné, či zcela chybí.
Příliš mnoho nepřátel
Na téma motivů atentátu vyšla řada knih a bylo natočeno mnoho filmů. Většina autorů vylučuje, že za útokem mohl být jednotlivec a spíše se přiklánějí k verzi rozvětveného spiknutí. Hovoří se o mafii nebo kubánských emigrantech z Miami.
Některé z teorií vidí za vraždou zase dlouhé prsty FBI nebo CIA. Prezident Kennedy pocházel z bohatého irského klanu Kennedyů vyznačujícího se neobyčejnou rodinnou soudržností, cílevědomostí a bohatstvím.
Anketa
Legenda JFK
Mladý, krásný, schopný - to jsou nejčastější atributy spojované s jménem Johna F. Kennedyho. Jaksi cudně se opomíjí skutečnosti, že svou ženu podváděl, měl velice blízké kontakty s mafií a v nejvyšším úřadu strávil jen 3 roky.
Politologové jeho osobnost hodnotí nejednoznačně. Nejčastěji se však shodují: stal se modlou, protože umřel mladý ve "sladkých" 60. letech.