Hlavní obsah

Putin na jednání s Ukrajinou do Istanbulu nejede, nedorazí ani Trump

2:08
2:08

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Ruský prezident Vladimir Putin se jednání s ukrajinskou stranou v tureckém Istanbulu ve čtvrtek nezúčastní. Vyplývá to z vyjádření Kremlu. Na jednání nedorazí ani americký prezident Donald Trump.

Foto: Sergei Ilyin, Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin

Článek

Ruskou delegaci do Turecka povede Putinův poradce Vladimir Medinskij, uvedla ruská státní agentura TASS. Součástí ruské delegace budou také například náměstek ministra zahraničí Michail Galuzin, zástupce náčelníka generálního štábu Igor Kosťukov či náměstek ministra obrany Alexandr Fomin. Dokument určující složení ruské delegace podepsal Putin ve středu.

Podle listu Kommersant do Istanbulu nejede ani ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle Kommersantu uvedl, že Putin má na 15. května, kdy se jednání s Ukrajinou koná, naplánovanou pracovní schůzku, ale neupřesnil, kde se bude konat.

O rozhovor přímo s Putinem už dříve projevil zájem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který je na cestě do Turecka.

Putin, na jehož příkaz Rusko v únoru 2022 zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu, v noci na neděli projevil ochotu vést přímá jednání s Ukrajinou ve čtvrtek v Istanbulu. Nejprve se ovšem podle něj má hovořit o „základních příčinách“ konfliktu a až poté bude případně možné dosáhnout dohody o klidu zbraní. Putin navrhl jednání v Turecku poté, co Ukrajina, Británie, Francie, Německo a Polsko vyzvaly Moskvu, aby přistoupila na příměří trvající 30 dní. Začít mělo v pondělí, podle ukrajinské armády však Rusko v útocích stále pokračuje.

Zelenskyj na Putinův návrh na přímé rozhovory řekl, že ve čtvrtek bude v Turecku osobně a bude tam na něj čekat. Už dříve Zelenskyj uvedl, že nemá zájem jednat pouze s Putinovými zástupci. O možnosti přicestovat do Istanbulu se v pondělí zmínil i americký prezident Donald Trump, který se příměří mezi Ruskem a Ukrajinou snaží zprostředkovat. Ve středu však americký činitel řekl agentuře Reuters, že se Trump, který je nyní na několikadenní návštěvě Blízkého východu, jednání nezúčastní.

Nyní není jasné, jak bude Ukrajina postupovat. Agentuře Reuters ve středu řekl zdroj z ukrajinské diplomacie, že Ukrajina rozhodne o dalším postupu v mírových rozhovorech, teprve až bude jasné, zda se jich Putin zúčastní.

Výběr článků

Načítám