Článek
Společné komuniké několika složek americké vlády je prvním oficiálním přisouzením viny zahraničnímu aktérovi poté, co do médií začaly unikat interní dokumenty Trumpova volebního štábu.
Tým kandidáta Republikánské strany v reakci na únik odkazoval na vyjádření společnosti Microsoft, podle níž kampaň nejmenovaného kandidáta na prezidenta Spojených států napadli hackeři napojení na Teherán.
„Pozorujeme v tomto volebním cyklu čím dál agresivnější íránské aktivity… To zahrnuje nedávno medializované aktivity s cílem narušit kampaň bývalého prezidenta Trumpa,“ píše se v pondělním prohlášení FBI a dalších federálních agentur. Žádné detaily o hackerském útoku a jeho následcích komuniké neuvádí.
Trump says the FBI is looking into the hack on his campaign and again says “it looks like it’s Iran.”
— Kate Sullivan (@KateSullivanDC) August 14, 2024
I asked him if the FBI told him it was Iran.
“I don’t want to say exactly. But it was Iran.” pic.twitter.com/frRMKJ01nX
Írán měl prý v plánu zabít Trumpa. Tajná služba posílila jeho ochranu
„Důvodem je to, že jsem byl vůči Íránu tvrdý a chránil jsem lidi na Blízkém východě, takže z toho možná nejsou moc šťastní,“ komentoval zmiňovaný hackerský útok sám Trump s tím, že „Írán není jeho přítel“.
Některá americká média tento měsíc informovala, že jim někdo skrze anonymní e-mailový účet začal nabízet interní dokumenty Trumpova týmu včetně materiálů o kandidátovi na viceprezidenta a senátorovi J. D. Vanceovi. Z prohlášení Microsoftu a následných zjištění tisku vyplývá, že hackeři se nejdříve dostali do e-mailových schránek Trumpova někdejšího poradce Rogera Stonea a touto cestou pak cílili na další osoby.
„Úřady mě informovaly, že bylo napadeno několik mých osobních e-mailových účtů,“ řekl Stone listu Washington Post. „Víc o tom opravdu nevím. Ale spolupracuji. Je to všechno velmi zvláštní,“ dodal.
Teherán odpovědnost odmítá
Americké úřady nyní také potvrdily, že vyšetřují íránské hackerské útoky na osoby blízké oběma hlavním prezidentským kandidátům. V případě kampaně Harrisové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by tyto pokusy byly úspěšné.
Podle amerických zpravodajských složek se Írán snaží ovlivnit prezidentské volby, které vyvrcholí 5. listopadu. „Írán vidí letošní volby jako obzvláště významné, pokud jde o dopady, které by mohly mít na jeho zájmy v národní bezpečnosti,“ píše se v komuniké. Konkrétnější vysvětlení neposkytuje, nicméně vztahy USA a Teheránu prošly velmi napjatou fází v době prezidentství Trumpa, které přineslo odchod Washingtonu od íránské jaderné dohody a atentát na velitele íránských revolučních gard Kásema Solejmáního.
Íránská mise při OSN před několika dny odmítla, že by Teherán měl v úmyslu se do amerických voleb vměšovat. Americká vláda nicméně Íránce z takovýchto snah včetně hackerských operací podezírá již delší dobu, podobně jako Rusko a Čínu.
„Je důležité uvést, že tento přístup není nový. Írán a Rusko tyto taktiky uplatňují nejen v tomto a v předchozích federálních volebních cyklech ve Spojených státech, ale také v jiných zemích ve světě,“ uvedly v pondělí americké federální agentury.
Nedávno přitom také oznámily, že dostaly informace o údajných íránských snahách provést pokus o atentát na bývalého prezidenta Trumpa. Írán opakovaně přísahal pomstu za zabití Kásema Solejmáního, velitele expedičního sboru íránských revolučních gard, kterého americká armáda na Trumpův příkaz zlikvidovala v lednu 2020.