Hlavní obsah

Politologové: Babišovi škodí radikální strany i fakt, že není v médiích

4:04
4:04

Poslechněte si tento článek

Extrémně naštvaní voliči volí raději SPD nebo Stačilo! než hnutí ANO, vysvětlují si propad v podpoře hnutí, který naznačil průzkum NMS, politologové. ANO podle nich nedává záruku, že je garantem změny. Nepomáhá mu ani fakt, že se jeho předseda Andrej Babiš (ANO) vyhýbá médiím a kampaň vede převážně jen v terénu nebo na sociálních sítích. Pro širší veřejnost tak není vidět.

Foto: Michal Šula, Novinky

Andrej Babiš, předseda ANO

Článek

„Je tu spousta voličů, kteří jsou extrémně naštvaní. A ANO je pro ně málo radikální,“ vysvětluje si úbytek voličů u hnutí ANO politolog Jan Bureš.

Ve čtvrtek vyšel průzkum agentury NMS, podle kterého by ANO získalo ve volbách 28,7 procenta voličů. Následovalo by Spolu s 21,5 procenta a SPD s 13,3 procenta. Hnutí STAN by získalo 12 procent hlasů, Piráti 7,9 a Stačilo! 5,8 procenta voličů.

ANO klesá od začátku letošního roku podpora i podle dalších výzkumných agentur. Například STEM naměřil hnutí v lednu 34,9 procenta hlasů a v červenci už „jen“ 30,9 procenta.

Podle Medianu kleslo ANO v červenci z lednových 33,5 procenta na 32 procent. Ipsos změřil od ledna pokles o necelé dva procentní body z lednových 36,7 procenta.

Bureš vnímá jako velkou slabinu ANO fakt, že se nedokázalo chopit tématu emisních povolenek, jejichž zavedení se ekonomicky negativně dotkne většiny domácností. „Za pár let zdraží benzin i topení plynem. Je to věc, která hýbe společností a budí obavy. Ale neslyšel jsem pořádně nikoho z ANO se k tomu vyjádřit. ANO ví, že se s tím nic moc dělat nedá, musela by se na tom shodnout celá Evropa,“ poznamenal Bureš.

„Pro nespokojené voliče ANO není naděje na zásadní změnu,“ dodal.

S takovou úvahou souhlasí i politolog Lukáš Valeš. „Pro spoustu voličů je ANO málo protestní a systémové. Lidé, kteří by chtěli velké změny, budou hledat jiné alternativy,“ poznamenal.

ANO také neoslovuje ty voliče, kteří chtějí „mírové řešení války na Ukrajině za každou cenu“ a kteří chtějí odejít z NATO a EU.

Babiš narazil na strop, míní Malý

Podle politologa Michala Malého z Univerzity Karlovy Babiš narazil na svůj strop, který je kolem třiceti procent. „ANO ztrácí nálepku reálné opozice, která bojuje proti vládě. Zvláště po zveřejnění lídrů kandidátek lidé vidí, že část z nich jsou bývalí ministři, kteří už ve vládě byli,“ řekl Novinkám Malý.

Jedničkami kandidátek jsou bývalí ministři dopravy Karel Havlíček, financí Alena Schillerová, školství Robert Plaga, exministr zdravotnictví Adam Vojtěch nebo bývalý ministr obrany Lubomír Metnar. „Jedinou opoziční stranou je tak SPD, které není s žádnou vládou spojené,“ myslí si Malý.

Svou roli hraje podle něj i to, že Spolu se podařilo ustát bitcoinovou aféru a ANO nedokázalo svým voličům jasně vysvětlit, v čem spočívá jádro skandálu bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS.

ANO není vidět

Dalším důvodem propadu může být podle Valeše fakt, že ANO není v médiích tak vidět. „ANO bylo vždy nejvíce vidět, když jednala Sněmovna. To na sebe dokázali přitáhnout pozornost. Teď je v médiích málo,“ poznamenal.

Babiš novináře nemá rád, o médiích vykládá, že jsou provládní. Rozhovory s nimi odmítá. Například Novinky jej na rozhovor zvaly opakovaně.

Hnutí nepomáhá ani to, že začaly prázdniny a většina lidí si chce od politiky a starostí odpočinout. „Hnutí ANO už spoléhalo na to, že to má v kapse, a polevilo,“ myslí si Bureš.

První místopředseda ANO Karel Havlíček by byl podle politologa Valeše lepší lídr než Babiš. „Babiš společnost půlí. Buď ho milujete, nebo nesnášíte. U některých voličů stačí, že vidí jeho obličej a jsou naštvaní. Kdyby kampaň vedl Havlíček, vypadala by jinak. A pak si myslím, že by ANO mohlo oslovit i víc lidí, než jsou jeho stávající voliči,“ uzavřel.

Výběr článků

Načítám