Článek
„Základním motorem není kritika, ale motivace probudit a povzbudit,“ řekl Novinkám Langer. Na olomouckém setkání vystoupil se svým příspěvkem o ideových základech ODS.
Přímo organizátorem iniciativy není, v poslední době ale postavení ODS v rámci koalice Spolu veřejně komentuje. Razí názor, že ODS se ve Spolu ztrácí. Kvůli tomu prý i zvažuje, zda zůstat členem.
Obdobné pocity sdílí i další občanští demokraté, kteří se k Olomoucké výzvě přihlásili.
„Necítíme se v současnosti být politicky reprezentováni. Naše strana nenaplňuje ideje, na kterých stála a kvůli kterým jsme do ní vstupovali,“ vysvětloval Novinkám Jan Mráz. Ten je členem ODS v Plzni a akci spolupořádal. „Těžko se smiřujeme s tím, že ODS koalici Spolu postupně začíná používat jako náhradu sebe sama,“ dodal.
Skutečnost, že sami členové nabyli dojmu, že ODS - upozaděná politikou koalice Spolu - pro ně není, ho vede k přesvědčení, že v podobné situaci musí být i jejich tradiční voliči. „Nemusí k volbám vůbec přijít,“ bojí se Mráz.
Nechceme čekat, až se vše zhroutí
Podle něj má výzva plnit i funkci záchytného bodu pro případ, že volby skončí pro ODS krachem a bude třeba stranu nově nasměrovat. Spolu s dalšími nespokojenci proto nechtěl otálet s vyjádřením svých obav až po volbách, byť si uvědomuje, že signatáři výzvy můžou být obviněni z přispění k prohře. Své aktivity bere jako věc svědomí.
„Nechceme čekat, až se v případě volebního neúspěchu vše zhroutí, a pak teprve říkat: My jsme to věděli,“ pokračoval.
Podle Mráze a dalších totiž může ODS vítězit či mít premiéra i bez koalice Spolu, přičemž rok 2021 byl jen výjimkou, kdy spojení s TOP 09 a KDU-ČSL mělo smysl kvůli porážce hnutí ANO Andreje Babiše.
Ze známějších politiků ODS se k výzvě připojili například někdejší primátor Olomouce Martin Novotný, bývalý brněnský poslanec Petr Pleva, plzeňský senátor Lumír Aschenbrenner nebo jeho pražská kolegyně z horní komory parlamentu Vladimíra Ludková. Jen zdravici kvůli zdravotní indispozici zaslal někdejší národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Kdo naopak na seznamu chybí, je známý kritik kompromisů v rámci Spolu - jihočeský hejtman Martin Kuba. Na setkání nebyl. „Ne, nevím o tom nic,“ řekl Novinkám.
Za čistě modrou a jasně pravicovou
V samotné Olomoucké výzvě pak stojí, že Česko Občanskou demokratickou stranu potřebuje, ale ta by měla být čistě modrá. Předseda ODS Petr Fiala nyní spojil svou prezentaci s neonově zelenou společnou pro koalici Spolu, zatímco modrá je historická barva strany.
Současní politici ODS s koalicí Spolu v zádech prý sklouzávají k „bezideovému středovému mainstreamu“ a nabízejí recepty typické pro levicové a socialistické strany. „Podbízí se širokému elektorátu od středových liberálů až po levicově orientovanou mládež,“ míní autoři výzvy. Česko podle nich naopak potřebuje „čitelnou a zásadovou pravicovou politickou stranu, jakou bývala ODS“.
Své stranické vedení pak vyzývají, aby „otočilo kormidlo ODS opět jasně doprava“. Zároveň chtějí, aby stranické špičky ochránily kandidáty ODS před kroužkováním partnerů.
Vedení ODS: Debatu vítáme
Vedení ODS po vydání článku ústy mluvčího Jakuba Skyvy uvedlo, že každou debatu o budoucnosti strany vítá, pokud vychází z upřímné snahy o její posílení.
„Ztotožňujeme se s cílem, aby byla ODS i nadále úspěšnou, čitelnou a sebevědomou pravicovou stranou. ODS nikdy neztratila a neztratí svou ideovou identitu. Česká republika potřebuje ODS – modrou, demokratickou a zodpovědnou,“ uvedl mluvčí Skyva.