Hlavní obsah

K volbám radši s klasickou občankou. Problém s eDoklady se povedlo zažehnat jen dočasně

Aktualizováno

Kvůli problémům s eDoklady ministerstvo vnitra v pátek odpoledne vyzvalo, aby se na ně lidé nespoléhali a vzali si plastový občanský průkaz nebo klasický pas. Večer Digitální a informační agentura uvedla, že aplikace je opět funkční, ale přihlášení může být pomalejší. Záhy se ale vrátila k původnímu doporučení.

Foto: Jakub Bartosz, Novinky

Chybové hlášení aplikace eDoklady v době voleb 2025

Článek

S pomocí eDokladu se mohou lidé v parlamentních volbách letos prokazovat poprvé. Podle zákona musí být doklad aktualizovaný před méně než 48 hodinami. Někteří lidé ale narazili na to, že aktualizaci nebylo možné v mobilu provést, a tedy nebylo možné použít doklad u hlasování.

Resort vnitra odpoledne uvedl, že nejde o bezpečnostní problém, ale že na vině jsou technické potíže kvůli vysoké zátěži.

„Doporučujeme vzít si s sebou klasický občanský průkaz nebo pas, abyste se vyhnuli případným potížím,“ uvedlo ministerstvo zhruba dvě a půl hodiny po začátku pátečního hlasování.

Totéž doporučení vydala i Digitální a informační agentura (DIA) s tím, že na odstranění problému pracuje. Před 18:00 pak DIA uvedla, aplikace už je funkční a digitální doklad v mobilním telefonu lze aktualizovat, upozornila ale na možné potíže s přihlášením.

„Přihlášení může být pomalejší, mějte tedy prosím trpělivost, případně to zkuste za pár momentů,“ napsala DIA na síti X.

Po chvíli ale bylo všechno zase jinak. „Po třech nebo čtyřech hodinách se nám podařilo vyřešit původní příčinu problému a systém byl nakrátko funkční. Nicméně se objevil nový problém a potíže s aktualizací eDokladů přetrvávají,“ uvedl mluvčí agentury Jakub Palata po 18:00.

Deváté volby do Poslanecké sněmovny v samostatné historii ČR začaly v pátek ve 14 hodin, první den se hlasuje do 22 hodin, v sobotu pak volby pokračují od 8 do 14 hodin. O 200 poslaneckých křesel letos usiluje 4462 kandidátů.

Parlamentní volby 2025

Parlamentní volby probíhají. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14 do 22 hodinv sobotu od 8 do 14 hodin. Volební dění sledujeme online. Vyzkoušejte si kalkulačku – koho volit a prohlédněte si volebního průvodce.

Výběr článků

Načítám