Hlavní obsah

Kdo je modernější? Blažek koalici Spolu prohrává zápas o fanoušky bitcoinů

4:44
4:44

Poslechněte si tento článek

Koalice Spolu a hnutí ANO se loni v prosinci mohly přetrhnout, kdo si připíše body za zákon o kryptoměně. Obě největší politické síly tak chtěly ukázat, kdo skutečně jde s dobou a přemýšlí do budoucna. Kryptoměny, mezi nimiž jsou nejpopulárnější bitcoiny, totiž platí za symbol inovací. A jsou to nyní právě bitcoiny, jež do předvolební kampaně drtivě zasáhly. Jen jinak, než si přála koalice Spolu, tedy přes blamáž ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

Foto: Petr Hloušek, Novinky

Pavel Blažek na schůzi Sněmovny v úterý 29. srpna 2023

Článek

„Vládní skandál dělá zločince z celého kryptosektoru, tak to ale rozhodně není. V první řadě jde pořád o peníze, a pokud by nešlo o kryptoměny, pokusili by se vládní politici krást jinde,“ reagoval předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

„V tom sektoru máme spoustu šikovných lidí a firem, které nám závidí celý svět, patří ke světové špičce a sami se dlouhodobě snaží posilovat důvěryhodnost a bezpečnost kryptoměnového odvětví,“ pokračoval.

Novinky se šéfa ANO ptaly, zda a jak bude v kampani dále pracovat s tématem kryptoměn, které sliboval dát letos do volebního programu svého hnutí. Ze svých vizí o „kryptu“ prý nehodlá nijak ustupovat, ani když se momentálně řeší v souvislosti s nelegálním internetovým tržištěm, na kterém se prodávaly tvrdé drogy, nelegální zbraně nebo kradené identity.

Zákon o kryptoměně (prosinec 2024)

  • V platnost vstoupil v polovině letošního února;
  • zavádí regulaci trhu s kryptoaktivy a má přinést lepší ochranu spotřebitelům;
  • nad trhem bude dohlížet Česká národní banka;
  • stanovuje požadavky na odbornou způsobilost, k nimž patří schopnost řádně zákazníkovi vysvětlit povahu kryptoaktiv, informace týkající se této oblasti nebo služeb souvisejících s kryptoaktivy a poskytnout mu doporučení;
  • zavádí časový a hodnotový test;
  • kryptoměny přibližuje a zrovnoprávňuje s tradičními investičními aktivy.

„Budeme chtít nastavit taková legislativní pravidla, aby nic podobného možné už nikdy nebylo,“ tvrdí Babiš.

Hnutí ANO podle něj bude chtít, aby i stát musel provádět důkladnou analýzu původu prostředků, tedy jak a za co byly kryptoměny pořízeny, a v případě darování detailní ověřování identity dárce. „Vše už platí na evropské úrovni nebo v privátním sektoru a nechápu, že se tím neřídí i české úřady, pak by takový podvod nikdy možný nebyl,“ míní Babiš.

Expert ODS: Vždy vysvětlovat, jak to bylo s Blažkem

Že se ODS, potažmo Spolu před veřejností zdiskreditovaly i z odborné stránky, opatrně připouští poslanec Jiří Havránek (ODS), který je hlavním propagátorem kryptoměn a tváří politiky Spolu směrem ke kryptokomunitě.

„Vždy, když budu řešit cokoliv s kryptoměnami a v jakémkoliv programu, tak budu muset na začátku vysvětlovat kauzu Blažek. Štve mě to, ale je to to jediné, co s tím můžu dělat. Prostě selhali,“ řekl Novinkám. Stojí si ale za tím, že jde jen o pochybení jednotlivce, případně jednoho resortu.

Realita na sociálních sítích mu dává za pravdu. Vtipy a memy si již několikátý den dělají legraci z představitelů Spolu, kteří schválení zákona o kryptoměnách v prosinci ve velkém oslavovali.

Například premiér Petr Fiala (ODS) v té době zveřejnil banner, na kterém se píše „Prosadili jsme lepší podmínky pro kryptoměny. Spolu děláme, co je třeba“. Šéfka TOP09 Markéta Pekarová Adamová na svých sítích prohlašovala: „Děláme z Česka evropskou kryptovelmoc.“ V kontextu bitcoinového daru ministerstvu spravedlnosti zní obé samo o sobě komicky.

Výběr článků

Načítám