Hlavní obsah

Babiš ve fitku, Válek v poklusu. Politici to na voliče zkoušejí s pohybem

3:57
3:57

Poslechněte si tento článek

Z prevence se stává silné volební téma, ve kterém stojí všechny kandidující strany na správné straně. Adepti na ministra či ministryni zdravotnictví se shodují, že se Češi málo hýbou, a slibují podporu těm, kteří se k běhu, posilování nebo zkrátka k pohybu odhodlají. Podle expertů tím patrně zástupy voličů nepřilákají, na některé „otrávené“ politikou by však zapůsobit mohli.

Foto: Instagram

Šéf ANO Andrej Babiš v klipu předvádí, jak trápí svaly v posilovně, předseda lidovců Marek Výborný dává fotku z cyklovýletu.

Článek

„Na 21 km dlouhé trase místního půlmaratonu jsem si připomněl, že pohyb je ta nejlepší prevence nejen proti nemocem, ale i proti stárnutí,“ pochlubil se kandidát hnutí ANO na ministra zdravotnictví Adam Vojtěch stojící ve slunečních brýlích a sportovním tričku před během v Jindřichově Hradci.

Kruhovým tréninkem nebo tenisovou hrou se stranickými kolegy se na síti pyšní i šéf ANO Andrej Babiš.

„Běžný volič toto sleduje periferně. Na druhou stranu to pro něj ale určitý vzkaz je. Kandidáti tím říkají, že nežijí jen politikou, mají také své občanské životy, koníčky a sporty, což může některé voliče zaujmout. Zvlášť ty, kteří nemají důvěru v politiku jako takovou, ale chtějí se rozhodovat podle jiných impulzů,“ myslí si politolog Lukáš Jelínek.

Chybějí jen karimatky a spacáky do Sněmovny

„Zároveň tím kandidáti naznačují, že jsou v dobré kondici, aby zvládli všechno, co je čeká. Myslím, že by ještě mohli ukazovat karimatky, spacáky a vybavení na obstrukce ve Sněmovně, které budou v příštím volebním období nepochybně pokračovat,“ rýpl si politolog.

Místopředsedkyně STAN a kandidátka na ministryni Michaela Šebelová jako fyzioterapeutka kolegy poslance často zvedá při jednáních ze židlí. Doslova. Říká tomu „pohybová svačinka“, tedy malé protažení při dlouhém sezení. Na sítích pak mimo jiné vysvětluje, jak správně rytmicky chodit s trekovými holemi.

„Stoupám do kopce, zkouším nordic walking. Ono se to nezdá, ale je docela těžké to zkoordinovat všechno,“ instruuje příznivce poslankyně.

Starostové si podporu pohybu vetkli i do programu, zatím jako jediní.

Anketa

Je pro vaši volbu důležité, jestli se politici věnují pohybu?
Ano
9,9 %
Ne
90,1 %
Celkem hlasovalo 644 čtenářů.

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) přidává na sítě videa z běhu i posilovny. „Happy run, happy people (šťastný běh, šťastní lidé, pozn. red.). Připojte se k naší skupině a ukažme spolu, že nejsme žádný národ povalečů a brblalů, ale aktivních lidí, kteří se starají o sebe, aby se mohli starat o ostatní a svět kolem,“ píše na svých sociálních sítích.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) neváhal na lavičce na náměstí předvést občanům posilovací cviky; také on často běhá. Ministr zemědělství a šéf lidovců Marek Výborný zase vyjíždí na kole. „Dnešní projížďka na kole po krásách Královéhradecka stála za to,“ uvedl u fotografie na svém účtu na instagramu.

Účastí na cyklozávodu po jižní Moravě nebo půlmaratonu se pochlubil i pirátský kandidát a neurochirurg Albert Štěrba, který jezdí pravidelně na kole a sdílí to s příznivci.

SPD sport netlačí

Jediný, kdo nejde příkladem, je SPD. Stranický šéf Tomio Okamura má na svých sítích z posledních týdnů jen fotku z fastfoodu, když mířil na stranický jarmark, což jako pobídka ke zdravému životnímu stylu nepůsobí.

Politici kromě sportu bojují i na poli správného stravování. Ti ze STAN, ANO a KDU-ČSL plédují například za vyšší zdanění cukru, většina sněmovních stran je i pro zdanění veškerého alkoholu. Starostové chtějí tlačit i na to, aby na obalech potravin byla mezinárodní škála - tzv. nutri-score - která kupujícího upozorní na výživovou „kvalitu“ výrobku.

Lékaři i ekonomové jejich snahám přitakávají a shodují se, že s nárůstem počtu obézních dětí i dospělých je potřeba něco dělat. Nejen proto že je váha omezuje a že se budou s chronickými onemocněními léčit až do konce života, ale také kvůli rostoucím výdajům státu za jejich péči.

Pokud bude nemocných dál rychle přibývat, peníze i kapacity na zajištění péče pro všechny nevystačí.

Zdravotní pojišťovny budou letos opět muset sahat do rezerv, ve kterých už ty nejmenší nic nemají. Za péči letos vydají podle odhadů 510 miliard, příští rok se částka přiblíží 550 miliardám korun, příjmy to však už několik let nepokrývají.

Výběr článků

Načítám