Článek
Během července a srpna zůstane z důvodu probíhajících prací uzavřena. Revitalizace interiéru se uskuteční podle návrhu architektonického studia MAUR architekti. Kromě úprav prostor dojde i k další zásadní změně: výměně pozorovací techniky.
„Město vše přijde na 650 tisíc bez DPH,“ informovala mluvčí jesenické radnice Markéta Kaniová.
Výměna hlavního dalekohledu
Počítá se, jak dodala mluvčí, především s výraznou obměnou hlavního dalekohledu.
„Dosavadní obří, ale zastaralý přístroj nahradí špičkový čočkový dalekohled velkého průměru, který umožní detailní sledování planet a Měsíce a bude také plně připraven na rozšíření možností v oblasti astrofotografie,“ popsal vysokoškolský pedagog a astrofyzik Martin Petrásek.
Modernizace se dotkne i dalších přístrojů. Nově přibude plně automatizovaný velký binokulár, dalekohled pro pozorování oběma očima. Instalován bude také největší komerčně dostupný dalekohled pro elektronicky asistovanou astronomii. Ten umožní sledování i velmi slabých objektů hlubokého vesmíru, a to i navzdory světelnému znečištění v centru města.
Výročí hvězdárny
Na své si přijdou i ti, kteří hvězdárnu navštíví během dne. „K dispozici budou mít speciální dalekohled pro pozorování Slunce nejen ve viditelném světle, ale i ve specifických vlnových délkách čáry vodíku. Tímto přístrojem lze sledovat nejen sluneční skvrny, ale také protuberance, filamenty, chromosféru a další dynamické jevy na povrchu a v atmosféře Slunce,“ konstatoval Petrásek.

Vizualizace části interiéru hvězdárny v Jeseníku
Hvězdárnu založil v roce 1965 učitel fyziky Vladimír Petřkovský. Dnes ji spravuje Středisko volného času a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků DUHA Jeseník. Pravidelně se zde konají astronomické kroužky. V roce 2024 už hvězdárna prošla dílčí modernizací pozorovací techniky. Více se i propojila se školami v regionu.
Své 60. výročí si slavnostně připomene 2. a 3. října, kdy proběhne v rámci projektu MAP Jesenicko IV aktivita Probuďme hvězdárnu, během níž se mají atraktivní formou rozvíjet klíčové kompetence dětí, a zároveň bude docházet k popularizaci astronomie prostřednictvím moderních didaktických metod.
Charitativní aukce ve spolupráci s astronautem Svobodou
Jesenické hvězdárně má pomoci také charitativní aukce, kterou do 3. července pořádá projekt Česká cesta do vesmíru, organizovaný ministerstvem dopravy ve spolupráci s nastávajícím českým astronautem Alešem Svobodou.
Jeho cílem není podporovat velké hvězdárny a science centra, která nemají problém s obstaráváním finančních prostředků. Místo toho se hledal projekt, který vzniká zejména z nadšení pro vědu a vesmír, a to nejlépe v nějaké okrajové části republiky, kde není ani podpora ze strany velkých měst a vědeckých institucí.
Draží se podepsané knihy Aleše Svobody a originální meteority, artefakty z Evropské kosmické agentury (ESA), vědecké publikace a sběratelské tiskoviny. Výtěžek bude použit na modernizaci pozorovacího vybavení a hvězdárny, popřípadě na nákup experimentů a pomůcek určených pro edukaci zájemců o astronomii a astrofyziku z řad žáků základních a středních škol a v rámci astronomického kroužku.