Článek
„Jde opravdu o mimořádnou věc. Dva mladí ostravští orlosupí samci byli vysazeni v Bulharsku, kde se jednalo o velmi významnou a slavnostní událost. V tamní přírodě byli tito majestátní dravci vyhubeni před 50 lety a ostravští orlosupi se tak stali základem obnovené populace,“ vysvětlila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.
Přitom orlosup bradatý je pro Bulharsko symbolický – mají ho dokonce i ve znaku bulharské ochrany přírody.

Orlosup bradatý (ilustrační foto)
V rámci projektu s názvem Life for the Bearded Vulture však byli v bulharských horách vypuštěni celkem tři mladí orlosupi. Společně s ostravskými dvěma mláďaty byl do přírody vysazen i jedinec odchovaný v místní organizaci Green Balkans.
Tato organizace se již 30 let podílí na ochraně bulharské přírody a záchraně zraněných volně žijících živočichů.

Vypouštěcí lokalita v bulharských horách
Orlosupi byli označeni a dostali jména
„Před samotným vysazením byli všichni ptáci kvůli následnému monitoringu označeni barevnými kroužky, byl jim upevněn GPS lokátor a byly jim odbarveny některé letky pro rychlé rozpoznání při pozorování v letu,“ sdělil vedoucí zoologického oddělení Petr Vrána, který byl členem ostravské výpravy.
Všichni tři orlosupi také dostali symbolická jména: jeden z ostravských ptáků byl pojmenován podle záchranného projektu Life BG a druhý dostal jméno Boev na počest významného bulharského ornitologa a ochránce přírody Nikolaje Boeva. „Třetí orlosup obdržel jméno Balkan,“ dodal ostravský zoolog.
U příležitosti této významné události uspořádala organizace Green Balkans slavnostní akci pro veřejnost. Samotné vysazení mladých ptáků do přírody se 17. května událo bezprostředně po slavnosti, která pro obyvatele města pokračovala doprovodnými akcemi až do večera.

Vypouštění orlosupů provázela v Bulharsku velká slavnostní akce.
Terénní auta vyvezla ptáky na horský hřeben
„Orlosupi byli v přepravních bednách vyvezeni terénními auty na hřeben Modrých skal. Poslední úsek již byl pro auta nesjízdný, a proto byli ptáci opatrně přenášeni v boxech pěšky,“ líčila další členka ostravské výpravy Jana Strakošová.
Doplnila, že zejména starší ornitologové byli dojatí, že se po půl století do jejich teritoria vrací ikonický druh. Pro vysazení orlosupů bylo připraveno chráněné místo s hnízdy a rourami na bezkontaktní přikrmování v následujících týdnech. Místo i orlosupi jsou monitorováni kamerou a hlídkujícími ochránci přírody.

Vypouštěcí místo v bulharských Modrých skalách
Kromě dvou mladých orlosupů vezli pracovníci Zoo Ostrava ještě mladého supa bělohlavého, který byl rovněž vysazen do bulharské přírody.
Celkem bylo do Bulharska z Ostravy již poskytnuto deset supů: dva supi bělohlaví (2013 a letos), tři supi hnědí (2018, 2019 a 2022), tři supi mrchožraví (2022 a 2024) a nyní tedy i dva orlosupi bradatí (2025).

Jeden z vypuštěných mladých orlosupů v hnízdě
Návrat supů a orlosupů do evropské přírody je jedním z nejúspěšnějších repatriačních projektů, který naplňuje hlavní cíl moderních zoo, tj. přispět k zachování biologické rozmanitosti, a zároveň představuje konkrétní nápravu škod způsobených přírodě lidskou činností. Stojí za ním ohromné, více než 45leté úsilí a spolupráce specializovaných chovatelských stanic a řady zoologických zahrad s terénními pracovníky a správami chráněných území po celé Evropě.