Hlavní obsah

Kluk a holka. Sokoli ve Žďárských vrších vyvedli po skoro 70 letech dvě mláďata

2:24
2:24

Poslechněte si tento článek

Žďárské vrchy

Sen ornitologů se po mnoha letech splnil. Když na jaře horolezec náhodou objevil hnízdo na skalním útvaru Čtyři palice v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy, ornitologové doufali, že pár sokolů úspěšně vyvede mláďata. To se povedlo, vyhráno ale ještě nemají.

Foto: Václav Hlaváč, AOPK ČR

Ochránci přírody okroužkovali dvě mláďata, která vyvedl pár sokolů hnízdící na skalním útvaru Čtyři palice na Žďársku.

Článek

„Doufejme, že se obě mláďata dožijí dospělosti. Kromě lidí pro ně představují riziko třeba kuny, výři či počasí,“ vysvětlil ředitel vysočinské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Václav Hlaváč.

Své o tom vědí jeho kolegové v Moravském krasu, kde výr nedávno zlikvidoval jedno ze tří sokolích hnízd a usmrtil čtyři mláďata i samici.

Ochranáři už mláďata na Čtyřech palicích před pár dny okroužkovali, aby je bylo možné v budoucnu rozpoznat. Jde o samce a samici, jejich stáří je asi 14 dní.

„Mladé sokoly jsme okroužkovali přímo na skále, aby se minimalizovala doba, kdy jsou mláďata mimo hnízdo. Jedná se o horolezecký terén, takže je nutné potřebné vybavení. Kroužkování snášeli v klidu, samice se na hnízdo vzápětí vrátila,“ popsal Hlaváč.

Foto: Václav Hlaváč, AOPK ČR

Ochranáři okroužkovali dvě mláďata, která vyvedl pár sokolů hnízdící na skalním útvaru Čtyři palice na Žďársku.

Vyhnal je insekticid

Ochranáři ze Žďárska marně usilovali o návrat sokolů dlouhé roky. Ve Žďárských vrších přitom hnízdili pravidelně až do roku 1956. Jenže pak přišel v zemědělství do módy insekticid DDT, kvůli němuž tito dravci z mnoha historických hnízdišť úplně zmizeli.

„Do přírody se sokoli postupně vracejí díky zákazu používání DDT i záchranným programům v mnoha zemích,“ poznamenal Hlaváč.

Foto: Petr Mückstein, AOPK ČR

Kriticky ohrožení sokoli stěhovaví ve Žďárských vrších zahnízdili po téměř 70 letech.

Ve Žďárských vrších, což je CHKO na pomezí Vysočiny a Pardubického kraje na rozloze přes 700 kilometrů čtverečních, nahrává návratu sokolů to, že atraktivní skalnaté vrcholy jsou pro ně díky prosvětlení v poslední době přece jen dostupnější.

„S oblibou hnízdí ve výškách a na skalních římsách s dobrým rozhledem. Na některých místech napomohla i kůrovcová kalamita, lesy jsou teď otevřenější. Dravcům pomáhá i dobrá spolupráce s lesníky, které upozorňujeme na hnízda,“ těší Hlaváče.

Foto: Petr Mückstein, AOPK ČR

V přírodní rezervaci Čtyři palice na Žďársku platí zákaz vstupu kvůli hnízdění kriticky ohrožených ptáků až do konce června. Turistické stezky zůstávají přístupné pouze po obvodu rezervace.

Čtyři palice jsou jednou z nejoblíbenějších lokalit v CHKO, míří tam turisté i horolezci. Kolem skal teď platí zákaz vstupu, protože tito vzácní dravci jsou na rušení velmi citliví. Ochranáři na místě také průběžně hlídají. Kvůli zajištění potřebného klidu bude možný vstup na skály i v budoucnu až od 1. července.

Výběr článků

Načítám