Hlavní obsah

Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí

3:34
3:34

Poslechněte si tento článek

Lidé je používají na ochranu před hmyzem, pro ptáky však znamenají takřka jistou smrt. Lepové pasti, jimiž zahrádkáři či sadaři natírají kmeny stromů jako ochranu před lezoucím hmyzem. Každé jaro a léto kvůli nim zahynou stovky ptáků.

Foto: Archa Liberec

Mladá sýkora nepřežila.

Článek

Životem zaplatila za přilepení například sýkora, kterou před dvěma dny odlepili lidé v Liberci z mladé jabloně ošetřené lepidlem na ochranu stromů před lezoucím hmyzem.

I když ji přinesli do záchranné stanice, nebylo zvířeti pomoci.

„Bohužel zasažení bylo takové, že lepidlo nebylo možné odstranit – a sýkoru jsme museli utratit, aby dále netrpěla. Byla úplně celá zalepená a očista je velmi složitá, navíc u tak drobných ptáků, a sýkor zvlášť, to vyvolává obrovský stres a často hynou i kvůli tomu,“ popsala Jana Novotná za záchranné stanice Archa při liberecké zoologické zahradě.

Foto: Archa Liberec

Lepidlo na hmyz znamenalo pro ptáka jistou smrt.

Zmíněná sýkora není letos prvním ptákem, který už doplatil na lepicí pasti. V liberecké stanici například přijali puštíka zamotaného do izolepy, nejčastějšími oběťmi lepidel bývají strakapoudi, sýkory nebo brhlíci a další opeřenci. Do stanic se však dostává jen velmi malá část obětí, většina uhyne na místě.

„Ptáky většinou zaujme hmyz chycený do lepidla, který se pohybuje. Když přiletí, okamžitě se přilepí za nohy, břicho nebo křídla i hlavu. Nemusí se přitom přilepit rovnou na stromech, viděli jsme, že lepidlo steklo ze stromu a pták se přilepil k zemi,“ popsala zkušenosti zvířecích záchranářů Novotná.

Lapeného ptáka často čeká drastická smrt

„Když zůstane přilepený, čeká ho pomalá, trýznivá smrt. Trápit se může i několik hodin. Ani kdyby se vyprostil, nemá vyhráno. Ptáci potřebují mít peří ve špičkové kondici a jakékoli poškození je pro ně hendikep, který vyvolává navíc stres,“ vysvětlil ornitolog Martin Pudil z katedry biologie a ekologie Technické univerzity v Liberci.

Jak záchranářka, tak i ornitolog považují za největší problém, že se vůbec tyto typy pastí na hmyz objevují na trhu.

„Problém je, že by se vůbec neměly prodávat,“ podotýká Pudil. Ztotožňuje se s tím i Novotná: „Fungují na stejném principu, jako byly lepové pasti na hlodavce, které už jsou zakázané. Lepicí pasti proti hmyzu nejsou zakázané, a výrobci dokonce tvrdí, že se něco takového nemůže stát,“ zlobí se zvířecí záchranářka. Desítky zmařených ptačích životů přilepených na tyto pasti jsou však jasnou odpovědí.

Chybí návody i upozornění, může jít o týrání zvířat

Stanovisko k prodeji lepicích pastí pro hmyz v souvislosti se zbytečným umíráním ptáků vydala před dvěma lety i Ústřední komise pro ochranu zvířat ČR. Ve svém vyjádření upozorňuje, že tyto pasti musí být použité a vyrobené tak, aby nezpůsobovaly smrt ptáků.

„Výrobu, nabízení, prodej nebo použití takových lepicích pastí, které jsou sice dle výrobce nebo prodejce určeny pouze pro hmyz, ale ve skutečnosti umožňují přilepení se také obratlovců, je nutné považovat za obcházení zákazu lepicích pastí, který je obsažen v zákoně na ochranu zvířat,“ upozorňuje ve stanovisku komise zastoupená jejím předsedou Jiřím Krumlem.

Podle komise musí výrobce připojit návod s radami, jak takové nebezpečí minimalizovat, a chybět by nemělo ani důrazné varování před možností negativního dopadu lepicích pastí.

„Aplikaci lepicích pastí v rozporu s takovým návodem je v případě, že způsobí utrpení zvířete, nutné považovat za týrání zvířete ve smyslu zákona na ochranu zvířat,“ upozorňuje komise.

Záchranáři prosí zahrádkáře, aby v případě, že strom natřou, lepidlo ještě zakryli. Ideálně sítí s velmi hustými drobnými oky, tak aby se pták nemohl přilepit.

Výběr článků

Načítám