Hlavní obsah

Ve školách budou moci učit i odborníci, kteří nejsou pedagogy, schválili poslanci

27. 1. 2021, 10:37 – Praha • Aktualizováno 27. 1. 2021, 11:03

Na středních školách a na druhém stupni základních škol by mohli učit i odborníci bez pedagogického vzdělání. Ministerstvo školství tak chce řešit nedostatek učitelů v některých oborech. Změnu přináší novela učitelského zákona, kterou ve středu schválila Sněmovna.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ministr školství Robert Plaga

Článek

Novelu, kterou nyní dostane k projednání Senát, přijala dolní komora navzdory nesouhlasu pedagogických fakult, profesních organizací a školských odborů. Proti byli také vládní ČSSD a komunisté.

Zástupci pedagogů se vyjadřují proti novele o učitelích

Věda a školy

Odborníci z řad neučitelů by podle novely mohli ve školách působit až tři roky bez doplnění pedagogické kvalifikace. Kritici to pokládají za degradaci učitelské profese a snah o zvýšení prestiže pedagogů.

ČSSD to chce zrušit

Novela umožňující učit nepedagogům podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) učitelské vzdělání nedegraduje, sociální demokracie ji ale chce zrušit poslaneckým návrhem, pokud ji nezmění Senát.

ČSSD kritizuje Plagovu novelu o učitelích. Nepedagogové by opět mohli učit i na ZŠ

Věda a školy

Podle současného zákona mohou učit jen lidé s pedagogickým vzděláním. Nepedagogové s praxí proto museli školy před několika lety opustit. Výjimkou jsou případy, kdy se řediteli nedaří sehnat kvalifikovaného učitele. V takové situaci může dočasně zaměstnat člověka, který učitelské vzdělání nemá.

Piráti neprosadili návrh, podle něhož by ředitelé škol mohli uznat za odborně kvalifikované i členy pedagogického sboru s alespoň desetiletou praxí. Budou ale moci zaměstnat bakaláře z pedagogických fakult, kteří si magisterské studium dodělají během tří let.

Platy na 130 procent průměrné mzdy

Sněmovna v rámci novely rozhodla také o tom, že poměr učitelských platů k průměrné mzdě má být stanoven zákonem. Platy by se měly zvyšovat minimálně na 130 procent průměrné mzdy do roku 2023. Učitelé mají také dostat příplatek ve výši dvojnásobku průměrného hodinového výdělku za výuku přesčas. Za specializované činnosti mají dostávat příplatek ve výši 1000 až 2000 korun měsíčně.

Plaga slibuje: Učitelům do roka průměrně 45 tisíc

Domácí

Novela mezi pedagogické pracovníky zařadí školské logopedy, sociální pedagogy, školní psychology a školní speciální pedagogy. Novela na návrh bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) definuje náplň práce jak třídního učitele, tak uvádějícího učitele, který se bude starat o začínající pedagogy.

Třídnické příplatky se možná zvýší. Podle novely by směli učit i lidé bez pedagogického vzdělání

Věda a školy

Třídnické příplatky poslanci neuzákonili. Sněmovní školský výbor ale vyzval vládu, aby se třídnický příplatek zvýšil ze současných 500 korun na 1500 až 2500 korun měsíčně vyhláškou. Zvýšit by se měly i specializační příplatky pedagogů. Vyhlášku slíbil ministr Plaga ve spolupráci s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD).

Vysvědčení dostanou kvůli covidu osobně většinou jen nejmladší školáci

Věda a školy

Maturanty by mohly pustit do škol testy ze slin. Termín je ale nejasný

Koronavirus

Reklama

Související články

Výběr článků