Hlavní obsah

Součástí historického programu návratu na Měsíc jsme i my. Pohon zajistí evropský modul

24. 8. 2022, 15:13 – Paříž/Praha

Evropská kosmická agentura (ESA) je součástí historického programu, který vrátí lidstvo zpátky na Měsíc, uvedl v úterý šéf agentury Josef Aschbacher. ESA v rámci průzkumné mise Artemis I, která má podle plánu odstartovat příští pondělí z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, vyšle k zemské družici Evropský servisní modul (ESM), který má u lodi Orion zajišťovat vzduch, elektřinu a pohon.

Foto: NASA/ESA/ATG Medialab

Orion s Evropským servisním modulem (ESM)

Článek

Mise Artemis I proběhne ještě bez posádky. Cílem první mise nového programu je otestovat zařízení včetně ESM pro cestu na Měsíc a zpět.

Start rakety SLS (Space Launch System), která kapsli Orion s modulem ESM do vesmíru vynese, je plánovaný na 29. srpna - a pokud se podaří, loď se po 42 dnech vrátí na Zemi 10. října.

NASA poslala měsíční raketu na odpalovací rampu, první start se blíží

První astronaut mise Artemis? Ovečka Shaun

Možnost startu této mise Artemis I se v pondělí 29. srpna nabízí od 14:33 SELČ a potrvá dvě hodiny. V případě neúspěchu tento den, např. kvůli počasí, plánuje americký vesmírný úřad NASA další starty 2. a 5. září; na další pokus pak musí dva týdny počkat.

„Evropa je klíčovým partnerem pro misi Artemis a objevování Měsíce,“ konstatoval šéf ESA Aschbacher na tiskové konferenci.

Na vývoji ESM se podle ESA podílely zejména letecká společnost Airbus a Francie, Německo, Švýcarsko, některé skandinávské země či Itálie. I další z 22 členských států agentury, mezi které patří také Česko, ale podle Aschbachera učinily pro objevování vesmíru významné přínosy.

Foto: Airbus

Pohled na vnitřní strukturu modulu ESM

„Česká republika přispívá k všeobecnému průzkumnému programu, zaměřuje se spíše na některé robotické průzkumné aktivity,“ uvedl na dotaz ČTK šéf oddělení pro pilotovaný a robotický výzkum ESA David Parker.

Češi chystají unikátní misi k Měsíci, může přepsat učebnice

Příležitost pro český průmysl podle něj bude i do budoucna v chystaných projektech, jako je např. Evropský velký logistický přistávací modul (EL3).

První Evropan na Měsíci do konce desetiletí?

ESM má pro posádky budoucích misí programu Artemis zajistit vzduch, elektřinu, vodu a pohon. V obytném modulu také udržuje správnou teplotu a řídí kurz. Váží přes 15 tun a společně s Orionem měří na výšku 7,3 metru.

ESA toto klíčové zařízení pro misi vyšlo na 600 milionů eur (14,9 miliard Kč), a to včetně nákladů na testování a vývoj, jak informoval Aschbacher. Plánované je dodání dalších šesti ESM, z nichž jeden je už připraven v Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral.

Do vesmíru poletí první Američanka domorodého původu. Bude navíc velitelkou

Součástí programu Artemis je i vyslání prvního evropského astronauta na Měsíc. V plánu je tak učinit do konce desetiletí, závisí to však na dohodách s NASA i na úspěchu první a druhé mise. Šanci má sedm astronautů - dva Italové, dva Němci, Dán, Brit a Francouz. Pro Artemis budou podle Aschbachera vybráni tři z nich.

Praha podepsala smlouvu s resortem financí o sídle kosmické agentury

Jinak platí, že první let s lidskou posádkou - mise Artemis II - je plánovaný na rok 2024, první přistání na Měsíci - Artemis III - pak v roce 2025.

Anketa

Věříte, že se v roce 2025 podaří lidem přistát na měsíčním povrchu?
Ano.
66,7 %
Ne, vyjde to ale třeba 1-2 roky poté.
25,5 %
Ne, v tomto desetiletí se to rozhodně nepovede.
7,8 %
Celkem hlasovalo 102 čtenářů.

Reklama

Výběr článků