Hlavní obsah

Sonda NASA proletěla sluneční korónou

15. 12. 2021, 7:13 • Aktualizováno 15. 12. 2021, 7:30

Sonda americké vesmírné agentury NASA Parker Solar Probe proletěla vnější atmosférou Slunce, takzvanou korónou. Podle NASA je to poprvé, co se sonda „dotkla“ Slunce.

BEZ KOMENTÁŘE: Animace průletu sondy Solar Probe sluneční korónuVideo: NASA

 
Článek

Vědci o úspěchu informovali v úterý během zasedání Americké geofyzikální unie. Získané údaje pomohou vědcům objasnit, proč je teplota koróny, dosahující až několika milionů stupňů Celsia, o několik řádů vyšší než teplota kolem 5500 stupňů na povrchu hvězdy.

Sonda ve skutečnosti korónou proletěla již v dubnu během osmého z plánovaných 24 obletů kolem Slunce. Trvalo několik měsíců, než se data k vědcům dostala, a několik dalších jejich ověření. Sonda už mezitím realizovala devátý a desátý průlet.

Český astrofotograf ulovil pro NASA snímek dne: Jediné letošní úplné zatmění Slunce

Věda a školy

Zhruba 7000 kilogramů vážící sonda o velikosti malého auta, chráněná téměř dvanáct centimetrů tlustým karbonovým obalem, musí odolat většímu teplu a radiaci než kterákoli dřívější sonda. Vědci z NASA doufají, že mise, která je naplánována do roku 2025, poskytne informace o tom, proč je koróna mnohonásobně teplejší než povrch Slunce, a lépe tak pochopí fungování hvězd. Údaje by také mohly zpřesnit budoucí předpovědi počasí, píše server deníku Süddeutsche Zeitung.

Sonda pronikla do atmosféry Slunce nejméně třikrát, pohybovala se v ní rychlostí přes 100 kilometrů za vteřinu. První z průniků trval přibližně pět hodin, píše The Guardian.

Foto: NASA/Johns Hopkins APL/Naval Research Laboratory

Průlet sondy sluneční korónou.

Monumentální okamžik

Manažer NASA Thomas Zurbuchen hovořil o „monumentálním okamžiku“ a „pozoruhodném úspěchu“. „Tento milník nám umožní nejen hlubší vhled do vzniku Slunce a jeho vlivu na sluneční soustavu, ale vše, co se dozvíme o naší vlastní hvězdě, nás také poučí o hvězdách ve zbytku vesmíru.“

Foto: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben

Animace přiblížení sondy ke Slunci.

Sonda se vydala ke Slunci z floridského mysu Canaveral v srpnu 2018. Cílem projektu s rozpočtem kolem 1,5 miliardy dolarů (34 miliard korun) je získat nové poznatky o naší hvězdě, které například umožní lépe předpovídat solární bouře, jež mohou ohrozit pozemské rozvodné sítě nebo satelitní navigaci.

Reklama

Související témata:

Výběr článků