Článek
„V nařízení vlády o stanovení maximálního počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu jsme nastavili systémová pravidla pro financování psychologů, speciálních nebo sociálních pedagogů ve školách,“ uvedl po středečním jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS).
Změna školského zákona, která prošla Sněmovnou a Senátem na posledních chvíli před prázdninami, umožní už od září 2025 širší dostupnost jmenovaných pedagogických pracovníků, kteří budou fungovat v běžných základních školách s více než 180 žáky. Kolik hodin práce bude stát platit, se odvíjí od počtu žáků v dané škole. Do konce roku 2025 budou pozice zřejmě financovány z evropských peněz, jak plyne z dokumentace k zákonu.
Zpráva o zavedení pozic školního psychologa a speciálního pedagoga uvádí, že ročně vyjdou asi na 1,2 miliardy korun. V běžných základních školách půjde až o 1643 úvazků. Údaje týkající se nákladů na sociální pedagogy ministerstvo školství Novinkám neposkytlo.
Asistenty pedagoga v prvních třídách s alespoň 15 žáky zajistila tzv. malá novela školského zákona, která řeší omezení odkladů povinné školní docházky. Asistenti mají prvňáčkům pomoci s přechodem z mateřské školy, a to ve 20 hodinách týdně.
Stát je začne financovat od září 2026 a do konce roku na ně podle odhadů ministerstva školství vynaloží 307 milionů korun. V roce 2027 už se náklady vyšplhají až na na téměř 921 milionů korun.
Náklady jsou nejasné
„Implementace malé i velké školské novely vyjde na 1,4 miliardy ročně,“ uvedl po jednání vlády ministr financí Stanjura.
Není jasné, zda tím mínil pouze financování podpůrných pozic, či i náklady na podporu škol, které vzdělávají ve ztížených podmínkách například ve vyloučených lokalitách.
Ministerstvo školství v návrhu zákona uvádí pro rok 2026 náklady na ztížené podmínky ve výši 298 milionů korun. Analytik Karel Gargulák nicméně již dříve pro Novinky uvedl, že pro efektivní podporu těchto škol by mělo ministerstvo vyhradil alespoň jednu miliardu korun.
Místo maturity absolventská práce
Vláda schválila i další úpravy plynoucí z novelizace zákona. Školní maturitu budou žáci většiny odborných škol moci nově složit také napsáním komplexní absolventské práce. Z rozhodnutí ředitele to bude možné ve všech školách kromě konzervatoří.
Vyšší odborné vzdělávání zdravotníků vláda o rok zkrátila, absolventi zdravotnických oborů budou moci na vyšší odborné škole rovnou nastoupit do druhého ročníku.
Vláda také rozšířila seznam příbuzných oborů, které na sebe navazují, aby se zajistila vyšší prostupnost vzdělání mezi výučním listem a maturitou. Nařízení doplňuje například obory mechanik elektrotechnik a elektrikář pro silnoproud.