Hlavní obsah

Příběh trojnásobného vítěze Logické olympiády: Václav Trpišovský rád trápí mozek originálními problémy

18. 9. 2020, 10:10
Novinky, Martina Beranová

Václav Trpišovský vyrůstal v Dobešovicích, malé poklidné vesnici nedaleko Kolína. Od útlého dětství se zajímal o čtení, základy matematiky a fyziky. Rodiče jeho koníčky od mala podporovali, docházeli s ním do Centra nadání Mensy ČR a kupovali mu různé encyklopedie. Podporu měl Václav i ze strany učitelů. První školní roky chodil do místní základní školy, učil se podle individuálního plánu či docházel na vybrané předměty do vyšších ročníků.

Foto: archiv Mensa ČR

Václav Trpišovský, vítěz kategorie C Logické olympiády 2019

Článek

Díky svým zájmům se přihlásil ve čtvrté třídě do Logické olympiády, v níž také hned napoprvé vybojoval v celostátním finále 10. místo. Dalších ročníků se již účastnil pravidelně. V roce 2012 se konalo krajské kolo soutěže poprvé v gymnáziu Open Gate, kde Václav následně úspěšně složil přijímací zkoušky a kde dodnes studuje.

Foto: Logická olympiáda

Trojnásobný vítěz Logické olympiády z let 2014, 2015 a 2019 obsadil v průběhu let přední příčky i v několika dalších soutěžích jako jsou Pythágoriáda, Matematický klokan, Pangea či Zeměpisná olympiáda. Zlatou medaili vybojoval také v mezinárodní soutěži Mathematical Olympiad pořádané UK Mathematics Trust.

Třináctý ročník Logické olympiády odsoutěží nadšenci u svých počítačů

Účast na letošním ročníku Logické olympiády si rozhodně nenechá ujít a svou motivaci potvrzuje slovy: „Stále používám první vyhraný notebook, další dva dostaly sestry. Je pravda, že už je čas ho vyměnit (pozn. - notebook je hlavní cenou pro vítěze celostátního kola). Potrápit svůj mozek originálními problémy je ale silná motivace sama o sobě.“ Vždy se těší na další ročník, kdy se setká s dalšími zajímavými úlohami.

Jasná představa o budoucnosti

Jak sám říká, Logické olympiádě vděčí za mnohé – za podchycení talentu, za rozvoj zájmu o logické myšlení a setkávání s lidmi s podobnými zájmy, i za výběr střední školy.

Ale třeba také za to, že díky dobrým výsledkům v ní již dnes ví, že může být přijat k bakalářskému studiu na Fakultě informačních technologií ČVUT.

Foto: archiv Mensa ČR

Václav Trpišovský s mladšími oceněnými

O své budoucnosti už má poměrně jasnou představu: „Mojí oblíbenou činností se stalo zkoumání elektroniky, chtěl bych se na ni proto v budoucnu zaměřit. Leccos už dokážu opravit a těším se, až jednou budu moci navrhovat vlastní zařízení. Jako vhodnou volbu pro další studium bych zvolil Fakultu elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice – je blíže domovu i mým zájmům než třeba Matfyz nebo ČVUT. Co se týče práce, rád bych se stal vývojářem IoT (tzv. internet věcí), řídících jednotek strojů nebo tvůrcem jiných praktických elektrozařízení.“

Česko je pro nás inspirace, říká šéf mezinárodního Mensa klubu

Reklama

Výběr článků