Hlavní obsah

Potok Bobrava může být opět hrdý na své jméno. Bobři jsou zpět

16. 12. 2018, 10:42
Právo, Miroslav Homola

Bobrava je pouze 36 kilometrů dlouhý potok, který na dolním toku kdysi napájel několik mlýnů. Tato část je chráněným přírodním parkem, který je častým cílem turistů z nedalekého Brna. Množství vody v něm silně kolísá, v letošním suchém létě byl bez vody úplně, takže pro rybáře jde o nepříliš zajímavou vodu. To ovšem neplatí pro populace bobrů, kteří po létech znovu naplnili význam pojmenování potoka.

Foto: Miroslav Homola, Právo

Čerstvé stopy po bobrech na potoku Bobrava v obci Želešice, což je aglomerace vzdálená jen asi 12 kilometrů od centra Brna

Článek

Přítomnost bobrů je patrná v chatové oblasti přírodního parku a především pak v samotné obci Želešice, která je předposlední aglomerací, než se potok po zhruba posledních sedmi kilometrech spojí se Svratkou u obce Popovice.

Při hledání nových sídel putují i přes kopce

„V současné době žije v České republice asi 6000 kusů chráněného bobra. Jižní Morava má už asi 20 let docela silné populace tohoto chráněného zvířete, stále se navíc zvyšuje,“ řekl Právu odborník z České zemědělské university (ČZU) v Praze Aleš Vorel.

Foto: Profimedia.cz

Bobr

To, že se bobr usadil i v takových místech, tedy téměř v obci jako v tomto případě, svědčí podle Vorla o tom, že bobři jdoucí z Dyje po Svratce proti proudu hledají další místa k osídlení.

„Neputují jen po vodě, klidně přelezou přes kopec a podobně. Hledají často jakákoliv místa, kde je aspoň trochu vody. Může se stát, že jim lokalita přestane vyhovovat a oni začnou hledat jinde,“ vysvětlil.

Chráněný živočich, ale...

Bobr je sice celoročně chráněným zvířetem, ovšem v případech, kdy znamená pro okolní prostředí, kde žije, vážné nebezpečí, může být po získání patřičného povolení odchycen či odloven.

„Je to mimo jiné v případech, kdy žije na rybníku a tam perforuje hráze. Získat povolení od orgánů ochrany přírody k odstřelu je sice složitější proces, ale jde to. Na řekách se však jejich přítomnost za problematickou nepovažuje,“ pokračoval Vorel.

Bobří rodina má 3-4 mláďata jednou za rok. První zima je pro ně kritická, kdy z prvního vrhu přežije často jen polovina mláďat. Rodina za zimní sezónu spotřebuje desítky stromů.

„Je to býložravec, kdy efektivita trávícího traktu je hodně nízká, takže musí hodně žrát, nicméně z poražených stromů se živí převážně lýkem, kůrou či tenkými výhony. Tudíž stromů, které k obživě potřebuje, je opravdu dost,“ dodal Vorel.

Reklama

Související články

Dvorská zoo se snaží chránit ohrožené okapi

18. 10. 2018, 11:34

Okapi, přirozeně žijících v Demokratické republice Kongo, zbývá na světě jen několik tisíc. Ochranu těchto nejbližších příbuzných žiraf ve volné přírodě...

Výběr článků