Článek
V noci z 2. na 3. července bylo jasno a na ondřejovské hvězdárně pracoval Mayerův dalekohled s průměrem zrcadlového objektivu 65 cm. S jeho pomocí astronomka Hana Kučáková objekt nasnímala a její kolega Kamil Hornoch snímky zpracoval.
Česká fotografie posla velkých dálek – a byla již potvrzena kometární aktivita V noci z 2. na 3. července bylo jasno a...
Posted by Astronomický ústav AV ČR on Thursday, July 3, 2025
O samotném tělese A11pl3Z jsme již minulý týden informovali. Teď ale už nemusíme hovořit jen o záhadném tělese s tímto předběžným neoficiálním označením.
Těleso má totiž už i nové jméno 3I/ATLAS, resp. C/2025 N1 (ATLAS), protože již byla detekována kometární aktivita – jedná se tedy o kometu.
Kometární aktivita objektu 3I/ATLAS, která se projevila ve formě tzv. komy (plynný obal obklopující jádro komet) a ohonu, byla poprvé detekována 2. července na základě následných pozorování z několika světových observatoří.
Zásadní potvrzení kometární povahy přinesla rovněž pozorování z Nordic Optical Telescope (NOT), kde vědci jasně identifikovali rozptýlený ohon, což definitivně potvrdilo, že se jedná o aktivní kometu. NOT je astronomický dalekohled na observatoři Roque de los Muchachos na kanárském ostrově La Palma.
ESA's astronomers are actively tracking 3I/ATLAS, which is now the third confirmed interstellar comet to pass through our Solar System!
— ESA Operations (@esaoperations) July 3, 2025
More info at: https://t.co/ARzYu9snS8 pic.twitter.com/jNYriTvluC
Třetí mezihvězdný návštěvník
Tento objekt je již třetí těleso ve Sluneční soustavě, které přiletělo z mezihvězdného prostoru. Bylo objeveno nedávno v souhvězdí Střelce. Předchozí případy mezihvězdných poutníků křižujících vnitřní Sluneční soustavu byly 'Oumuamua v roce 2017 a kometa Borisov v roce 2019.
Nově objevené mezihvězdné těleso C/2025 N1 (ATLAS) k nám bude nejblíže v říjnu tohoto roku, kdy se dostane do vzdálenosti přes tři astronomické jednotky (AU), tedy více než třikrát dál než Země od Slunce.
- 1 astronomická jednotka (AU) je definována jako střední vzdálenost Země od Slunce, je rovna zhruba 149,6 milionu km.
A co konkrétně prokazuje onen mezihvězdný původ neboli interstelaritu? K potvrzení, že je objekt mezihvězdný – což nebylo zpočátku jasné –, tedy že přiletěl do naší Sluneční soustavy zvenčí, se používá zejména analýza jeho dráhy a rychlosti.
„Dráha objektu je vůči Slunci silně hyperbolická (tedy neuzavřená křivka), což znamená, že nebyl nikdy součástí naší Sluneční soustavy, ale přiletěl do ní z mezihvězdného prostoru a zase do něj odletí,“ popsal Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.
🚨 Interstellar « comet » A11pl3Z (3I/ATLAS) is zooming through our solar system at 41 miles/s on a hyperbolic trajectory! 🌌
— Dreams N Science (@dreamsNscience) July 7, 2025
This ~20km-wide visitor follows Newton’s gravitational laws, with no signs of artificial propulsion—yet.
Could it hint at something more, like an alien… pic.twitter.com/Od7CgrNveN
Objekt se navíc pohybuje proti směru pohybu planet ve Sluneční soustavě. Kometa podle informací z minulého týdně míří do vnitřní části Sluneční soustavy rychlostí cca 245 000 km/h. Aktuálně se nachází poblíž dráhy planety Jupiter, stovky milionů kilometrů daleko, a míří k Marsu.
Nově objevená kometa, pojmenovaná C/2025 N1 (ATLAS), byla poprvé zaznamenána v datech získaných mezi 25. a 29. červnem systémem ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System), který automaticky skenuje noční oblohu pomocí dalekohledů na Havaji a v Jihoafrické republice.
Tento objekt, o kterém se nejprve nevědělo, zda je to kamenný asteroid, nebo ledová kometa, pak v úterý 1. července potvrdilo jak Centrum pro výzkum objektů v blízkosti Země (CNEOS), které spadá pod americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), tak i středisko Minor Planet Center, pracující v rámci Mezinárodní astronomické unie (IAU).
A11pl3Z - kandidát na mezihvězdný objekt Přehlídka oblohy ATLAS objevila těleso s předběžným označením A11pl3Z. To...
Posted by Česká astronomická společnost on Wednesday, July 2, 2025
Astronomové budou kometu nadále studovat v následujících týdnech a měsících, aby zjistili více o její velikosti, tvaru a původu. Podle odhadů z minulého týdne může mít útvar průměr až 20 kilometrů.