Hlavní obsah

O budoucnosti Brna a projektu CEITEC se bude nyní rozhodovat v Bruselu

2. 9. 2010, 8:00 – Brno/Brusel
Právo, ťas

Projekt na stavbu špičkového vědeckého centra CEITEC v Brně za více než 5,2 miliardy korun tento týden odeslalo ministerstvo školství do Bruselu k závěrečnému posouzení. Peníze na vybudování moderních laboratoří a zázemí pro 800 vědců žádají společně Masarykova univerzita, Vysoké učení technické, další brněnské vysoké školy a výzkumné instituce.

Foto: Miroslav Šára, Právo

Projekt CEITEC by do Brna přivedl více studentů, umožnil by vznik nových pracovních míst a dále by zvýšil prestiž města v zahraničí.

Článek

Jedná se o jednu z nejvyšších částek, o niž bude Česká republika žádat z evropských fondů v rámci programu Výzkum a vývoj pro inovace. Pokud Evropská komise projekt schválí, bude to pro Brno znamenat významný posun z pohledu růstu ekonomiky i pozice na mapě vědeckých center.

Cílem projektu je vytvořit špičkové podmínky a zázemí pro rozvoj výzkumu biotechnologií, biomedicíny, pokročilých materiálů a technologií. V případě schválení by měly moderní laboratoře, ve kterých se soustředí špičkové přístrojové vybavení, vyrůst v Univerzitním kampusu v Bohunicích a v kampusu Pod Palackého vrchem do čtyř let. Brno tak má jedinečnou šanci objevit se na mapě světově uznávaných výzkumných center, přilákat zahraniční vědce, investory a s nimi spojenou dlouhodobou prosperitu.

Projekt již uspěl při hodnocení na národní úrovni. Začátkem roku získal od ministerstva školství 99 bodů a obsadil tak celkově první místo mezi velkými projekty v první prioritní ose. Na základě doporučení přistoupili vědci s ohledem na další projekty v regionu k další optimalizaci přístrojového vybavení. Výsledkem byla redukce celkového rozpočtu o téměř jednu miliardu korun. Hodnocení v Bruselu je tedy posledním krokem při přípravě projektu.

Zahraniční instituce už se hlásí

„V současnosti si pravděpodobně nedovede nikdo představit, jak významný moment bude schválení projektové žádosti pro Jihomoravský kraj znamenat. Jisté ale je, že již nyní se nám začínají ozývat vědecké instituce ze zahraničí, farmaceutické nebo strojírenské firmy, které mají zájem využívat možností, jako budou například nové unikátní mikroskopy, tomografy, čisté prostory a další zařízení nabízet,“ říká Tomáš Hruda, ředitel projektu CEITEC.

„Předpokládám, že projekt CEITEC bude v Bruselu schválený. Čeká ho poslední krok a i při něm má plnou podporu moji i vedení Jihomoravského kraje, stejně, jako tomu bylo v předcházejících letech při zpracovávání projektu“, uvedl Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje. „Jsem hrdý na to, že Jihomoravský kraj bude v blízké budoucnosti známý nejen pro víno, veletrhy a strojírenský průmysl, ale také světově konkurenceschopnou vědu“, dodal Hašek.

„Vedení města Brna projekt dlouhodobě podporuje a uvědomuje si potenciál, který jeho realizace přinese. Více studentů, nová pracovní místa a prestiž města v zahraničí jsou právě tím, proč se za realizaci projektu stavíme“, řekl Roman Onderka, primátor města Brna.

Reklama

Související témata:

Výběr článků