Hlavní obsah

Nobelovu cenu za chemii má vývoj lithium-iontových baterií. Nejstaršímu laureátovi v historii je 97 let

9. 10. 2019, 12:01 – Stockholm • Aktualizováno 9. 10. 2019, 16:25

Vyhlašování Nobelových cen pokračovalo ve středu ve Stockholmu oznámením držitelů letošního ocenění za chemii. Prestižní cenu dostali tři chemici za svůj podíl na vývoji lithium-iontových baterií, které se využívají k napájení přenosných elektronických zařízení. Jde o Brita M. Stanleyho Whittinghama, Japonce Akiru Jošina a 97letého amerického odborníka Johna Bannistera Goodenougha, který se stal nejstarším laureátem Nobelovy ceny v historii.

Foto: Naina Helen Jama, ČTK/AP

Nobelova cena za chemii 2019 byla udělena za vývoj lithium-iontových baterií.

Článek

Švédský Karolinský institut ve středu 9. října zveřejnil tři nová jména. Mezi vědci, jejichž jména se před vyhlášením ceny letos objevovala, byl právě i americký vynálezce Goodenough, fyzik pevných látek narozený v Německu, který vyvinul lithiové baterie. A skutečně se ocenění nakonec dočkal.

Laureáti položili základy pro bezdrátovou společnost

„Lithium-iontové baterie, které se poprvé objevily na trhu v roce 1991, přinesly revoluční změnu do našich každodenních životů. Tyto lehké, nabíjecí, velmi výkonné baterie se využívají všude – od mobilních telefonů přes notebooky po elektromobily," uvedla ve zdůvodnění svého výběru laureátů švédská akademie věd.

„Mohou také uchovávat značné množství energie z obnovitelných zdrojů, jsou tak základem pro vytvoření bezdrátové společnosti nepoužívající fosilní paliva,” dodala.

Podle akademie začala práce na lithium-iontové baterii během ropné krize v 70. letech minulého století, kdy se hledaly technologie, které by snížily závislost na fosilních palivech.

Stanley Whittingham tehdy vyvinul první funkční lithiovou baterii a Johnu Goodenoughovi se v následujícím desetiletí podařilo vyrobit akumulátor dvakrát výkonnější.

Akira Jošino z baterie poté odstranil čisté lithium, čímž podstatně zvýšil bezpečnost jejího užívání. V roce 1985 tak byla na světě první komerčně použitelná lithium-iontová baterie, stojí na oficiálních stránkách Nobelových cen.

Astronauti instalovali vně ISS nové baterie

Věda a školy

Tento moderní typ baterie od té doby našel upotřebení v široké škále přístrojů, včetně například kardiostimulátorů. V současné době se tyto baterie instalují na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v rámci vylepšování jejího energetického systému.

„Hlavním hnacím motorem pro mne byla jednoduše zvědavost,“ okomentoval svoji práci Jošino.

Mezi držiteli i Heyrovský

V letech 1901–2018 byla Nobelova cena za chemii udělena 110krát 180 vědcům, přičemž jediný z nich, britský biochemik Frederick Sanger, ji dostal dvakrát, a to v roce 1958 a 1980. Mezi držiteli této ceny je také český fyzikální chemik Jaroslav Heyrovský, který ji obdržel v roce 1959 za objev a rozpracování analytické polarografické metody.

Ocenění dotované devíti miliony švédských korun (více než 21,4 milionu Kč) bude tento týden oznámeno také za literaturu a mír. Příští pondělí bude vyhlášena Nobelova cena za ekonomii.

Nobelovu cenu za lékařství mají dva Američané a Brit. Zjistili, jak buňky vnímají hladinu kyslíku

Věda a školy

V pondělí 7. října se již veřejnost dozvěděla jména nových držitelů Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství: Američané William Kaelin a Gregg Semenza a Brit Peter Ratcliffe ji dostali za objev molekulárních mechanismů, jejichž prostřednictvím buňky vnímají dostupnou hladinu kyslíku a přizpůsobují se tomu.

Nobelova cena za fyziku putuje k astrofyzikům za zkoumání evoluce vesmíru

Věda a školy

V úterý 8. října byli oznámeni laureáti Nobelovy ceny za fyziku Američan kanadského původu James Peebles a Švýcaři Michel Mayor a Didier Queloz za příspěvek k pochopení evoluce vesmíru.

Oficiálně budou ocenění jejich novým nositelům předána 10. prosince, v den výročí úmrtí zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Slavnostní akt se jako každý rok odehraje ve Stockholmu; výjimkou je cena za mír, která je tradičně předávána v Oslu.

Foto: Henrik Montgomery, ČTK/AP

Busta Alfreda Nobela ve stockholmském Karolinském institutu. Ilustrační foto

Reklama

Související články

Výběr článků