Hlavní obsah

ČEZ se chce angažovat v těžbě lithia na Cínovci

16. 7. 2019, 9:00 • Aktualizováno 16. 7. 2019, 13:04

Energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných horách. Australské firmě European Metals Holdings (EMH), která má na těžbu přednostní právo, poskytne půjčku dva miliony eur (51,2 milionu Kč). ČEZ se do konce roku rozhodne, jestli do EMH kapitálově vstoupí, nebo si nechá půjčku vrátit. ČEZ uvažuje i o většinovém podílu v EMH.

Foto: Karel Otcovský, Právo

Obec Cínovec

Článek

„Jednou z priorit nové strategie ČEZ je rozvoj nové energetiky, a to budou v budoucnu bateriové systémy,” řekl v úterý na briefingu ředitel energetické firmy Daniel Beneš.

Severočeské doly ze skupiny ČEZ podle něj provedou v druhé polovině roku průzkum, zda je ložisko lithia vytěžitelné, a pokud se těžba vyplatí, může většinově vstoupit do EMH.

„Půjčku dva miliony eur na konci roku můžeme přeměnit na akcie nebo si ji nechat vyplatit,” uvedl Beneš s tím, že podle dohody může firma podíl navýšit následně na většinu.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ředitel ČEZ Daniel Beneš

ČEZ sleduje celý řetězec od těžby až po finální produkt využitelný v elektromobilitě, jedná i s automobilkami.

Lithium je měkký a lehký stříbrně bílý kov s nejnižší atomovou hmotností ze všech kovů, který se nachází především v Austrálii, Chile a Argentině. V lokalitě Cínovec může být jedno z nejvýznamnějších evropských ložisek lithia, což by měl průzkum potvrdit, nebo vyvrátit. Těžit lithium se chystají ale i okolní státy jako například Rakousko či Srbsko.

„Je naším zájmem, aby zisk z možné těžby lithia zůstal co nejvíce v Česku. Stejně tak naším zájmem je, aby bylo ověřeno, zda se zde těžit lithium vyplatí, nebo ne,” dodal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Akcie společnosti European Metal Holdings (EMH) poskočily na londýnské burze po zveřejnění zprávy o více než dvacet procent, na nejvyšší úroveň od loňského března. „V očích trhu se totiž zvyšuje pravděpodobnost, že se na Cínovci lithium jednou opravdu začne těžit,” komentoval ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Akcie ČEZ po poledni rostly o 0,8 procenta.

Lithium se používá mimo jiné pro baterie do elektromobilů, dále například pro speciální skla a keramiku. Vzhledem k očekávanému růstu počtu elektromobilů a s tím spojených baterií odborníci předpokládají, že poptávka po lithiu vzroste do roku 2025 zhruba trojnásobně. V minulosti vláda uvažovala, že by stát vstoupil do EMH prostřednictvím státního podniku Diamo. Podle Havlíčka ale Diamo umí dělat sanace po těžbě, ovšem ne průzkumné práce. Proto stát jednal s ČEZ.

Reklama

Související články

Výběr článků