Hlavní obsah

NASA vyzkouší „tiché“ nadzvukové letadlo

7. 6. 2021, 11:01
Právo, mcm

Americká vesmírná agentura NASA se chystá už příští rok otestovat nové revoluční nadzvukové letadlo, které bude při překonávání rychlosti zvuku dělat jen malý hluk.

Foto: NASA

Podoba letadla X-59

Článek

„Předpovídáme, že k prvnímu letu dojde na přelomu jara a léta 2022,“ řekl podle listu The Daily Telegraph šéf projektu Craig Nickol.

Zkušební letadlo X-59 se má pohybovat rychlostí 1,4 machu, tj. přes 1700 km/h. Nebude tedy tak rychlé jako concorde, který létal rychlostí přes 2100 km/h a byl odstaven před 18 lety. Přesto nový stroj bude dvakrát rychlejší než běžná dopravní letadla. Má létat ve výšce šestnácti až sedmnácti kilometrů.

X-59 je navržen tak, aby snižoval rázovou vlnu při prolomení zvukové bariéry. Má proto dlouhý a tenký trup a špičatý „nos“. Jeho vnější prvky jsou umístěny hlavně nahoře. Návrháři ho přirovnali k papírovým letadélkům, jaká si skládají děti.

NASA vyslala do vesmíru sondážní raketu pro vědecké účely

Věda a školy

NASA tvrdí, že díky nové konstrukci nebude už let provázen silnými třesky, jež připomínaly hromobití nebo exploze. Podle NASA bude na zemi slyšet jen „jemné žuchnutí“, které nebude o nic hlasitější než běžná rozmluva.

Změní se pravidla?

Agentura chce nyní prověřit, jak budou na letadlo reagovat lidé. V dubnu proto zadala zakázku na vyhledání obydlených míst, která budou ochotna zapojit se do testování přeletů nad obcemi.

V USA je nadzvukové cestování nad pevninou zakázáno od roku 1973 z důvodu silného hluku, který provázel cesty letadel Concorde. Nyní však federální letecký úřad, který kdysi nadzvukové cestování zakázal, vyjádřil ochotu změnit pravidla, pokud bude možné dostatečně omezit hluk a pokud s ním NASA bude sdílet výsledky testů.

Vrtulníčku na Marsu se podařil další let, NASA zveřejnila zvukový záznam

Věda a školy

O odhlučněné nadzvukové létání se pokouší i několik soukromých firem. Boom Supersonic pracuje na letadle Overture, které by mělo dopravovat 88 pasažérů rychlostí 2,2 machu, tedy téměř 2700 km/h.

Firma Spike vyvíjí letadlo Spike S-512, které by se pohybovalo rychlostí téměř 2000 km/h a uneslo by 18 cestujících. Další konkurent, firma Aerion, naopak nedávno potvrdil, že své snahy vzdává.

Nejširší letadlo na světě, které bude vozit rakety do kosmu, absolvovalo další let

Věda a školy

Nová generace nadzvukových letadel je i pod drobnohledem americké armády. Podle některých by se tyto stroje daly použít k rychlému přesunu velitelů, diplomatů, a dokonce i jaderných zbraní v době války. Mohly by posloužit i k rozmístění malých vojenských skupin na problémová místa nebo při mimořádných humanitárních aktivitách.

Reklama

Související články

Výběr článků