Hlavní obsah

Na Přerovsku našli unikátní hřib. Zatím nemá ani české jméno

26. 8. 2013, 8:09

Přerovští mykologové mají důvod k velké radosti. V oblasti Tovačovska našli houbu, kterou zatím nikdo jiný v České republice neobjevil. Je to druh suchohřibu, který byl poprvé popsán před šesti lety v Itálii. Houba zatím nemá český název.

Foto: Jiří Polčák/Muzeum Komenského Přerov, stanice ORNIS, mykologická poradna

Nově objevený suchohřib Xerocomus silwoodensis české jméno zatím nemá.

Článek

Podle přerovského mykologa Jiří Polčáka odborníci v tuzemských lesích každoročně najdou dva až čtyři druhy, které se v zemi objeví vůbec poprvé.

"Hřib jsme našli ve středu, zrovna fotím plodnice, ještě to nemá ani český název. V roce 2007 byl popsán v Itálii a pár plodnic se našlo také ve Španělsku a v Anglii, jinak nikde jinde v Evropě. Na Tovačovsku je přitom nejbohatší lokalita na světě. Je to pěkný pocit," uvedl Polčák. Podotkl přitom, že odborníci zatím netuší, zda je houba jedlá, neboť to nikdo nezkoušel. Předpokládají však, že ano.

Vrhnou se na něj vědci

Nově nalezená houba nyní poslouží vědeckým účelům, stejně jako další druhy hub, které se v zemi vyskytnou poprvé. Odborníci kvůli nim studují nejen literaturu, ale zkoumají je například i chemicky či pod mikroskopem. "Takové houby se nafotí a jdou do herbáře. Posíláme je do Brna do Moravského zemského muzea a slouží vědeckým účelům," doplnil Polčák.

Věřím tomu, že porostou.
Mykolog Jiří Polčák

Nalezený úlovek rozšíří sbírku unikátních nálezů zdejších mykologů. Kromě hub, které se v zemi objevily vůbec poprvé, se jim před deseti lety podařilo najít i houbu, která se vyskytla poprvé na světě. Rostla v Hostýnských vrších a dostala tehdy název slzečník papouščí. "Rostla tam zhruba osm let, pak se však změnilo prostředí a nám zůstaly už jen fotky. Byl to nový druh pro vědu," doplnil Polčák.

Zatímco vzácnějším houbám se podle odborníků v současné době poměrně daří, samotní houbaři v regionu si příliš košíky nenaplní. Podle Polčáka se místy objevuje ve zdejších lesích hřib kovář nebo kozák topolový. Výskyt hub však podle něj ovlivnilo dosavadní sucho a vysoké teploty.

Přesto by však prý houbaři neměli věšet hlavu, úroda podle něj ještě může přijít. Ta hlavní sezona totiž připadá na září. "Věřím tomu, že porostou. V Přerově máme za chvíli výstavu hub, ještě nikdy jsme ji rušit nemuseli," dodal Polčák s tím, že se jim každoročně podaří na ni nashromáždit 200 až 300 druhů hub.

Reklama

Související témata:

Výběr článků