Článek
Víc než stovka studentů a studentek už o nadcházejícím víkendu podstoupí pohovory a písemné rozřazovací testy, v následujících týdnech se češtinu budou učit v deseti různých výukových skupinách od úplných začátečníků až po velmi pokročilé.
Česky je budou učit pedagogové z filozofické fakulty olomoucké univerzity a také externisté, například lektoři, kteří během akademického roku působí na lektorátech v zahraničí, třeba v Rumunsku či Polsku.
Nejvíce studentů z USA, Polska a Německa
„Letos k nám dorazí nejvíce studentů z USA, přijede jich dvanáct. Druhou početnou skupinou budou polští studující, těch do Olomouce dorazí jedenáct, a velká, desetičlenná skupina pak přijede z Německa,“ informovala ředitelka Letní školy slovanských studií FF UP Pavla Poláchová.
„Nejstarší z letošní sestavy bude patrně devětasedmdesátiletý Ital Antonio, který na naši školu přijede už potřetí. Nejmladším studentem se tentokrát stane šestnáctiletý Francouz Jules,“ uvedla dále.

Účastníci Letní školy slovanských studií 2024
I letos o tuto školu projevili zájem cizinci žijící v České republice. Ti, kteří jsou zaměstnanci Univerzity Palackého, pak mají speciální slevy. Až do 10. srpna se studenti a studentky budou učit jak českou výslovnost, tak gramatiku. Škola jim nabídne i konverzační workshopy a různé zajímavé přednášky.
Kromě studia se posluchači a posluchačky mohou těšit i na spoustu zážitků. Součástí bude také bohatý doprovodný program, který pod vedením Larysy Sazanovych zpestří i výuka ukrajinštiny a ruštiny.
Piknik i výlety
„Pro studenty a studentky jsme připravili i workshopy na téma České Vánoce a České Velikonoce. Každé úterý a čtvrtek jim ve spolupráci s Akademik sport centrem UP nabídneme i hodinu ranní jógy. Určitě mnohé pak potěší i tradiční promítání pod širým nebem na nádvoří naší fakulty či workshop lidových tanců a písniček, folklorní večer s cimbálovkou a workshop hlaholice,“ doplnila Pavla Poláchová za vedení školy s tím, že v programu letního studia češtiny nebude chybět ani opékání buřtů či tradiční mezinárodní piknik, během nějž studenti prezentují pochutiny svých rodných zemí.
Kromě českého jazyka budou v rámci čtyřtýdenní školy moci poznat i řadu zajímavých míst. Program je o víkendech totiž zavede na Pustevny, do Rožnova pod Radhoštěm, Velkých Losin, Karlovy Studánky, Kroměříže či na hrad Helfštýn.
„Zájem o naše měsíční intenzivní studium češtiny je každoročně vysoký. Někteří posluchači a posluchačky se k nám hlásí i opakovaně. Z našich pravidelných evaluací vyplývá, že svou roli v tom sehrává kvalita naší výuky, jedinečnost místa, ale i město Olomouc a bohatý doprovodný program. Věříme, že i letos si zájemci o češtinu z naší pestré nabídky vyberou. Moc se na ně těšíme,“ uzavřela Poláchová.