Hlavní obsah

Kolem Země může vzniknout prstenec z vesmírného smetí, varují vědci

31. 12. 2021, 12:02

Nová vědecká studie se zabývala možnostmi, jak zabránit tomu, aby kolem Země vznikl viditelný prstenec tvořený výhradně tzv. vesmírným odpadem. Výzkumníci se totiž domnívají, že když nic neuděláme s miliony různých úlomků na orbitě, kolem naší planety se skutečně vytvoří pomyslný prstenec ze „smetí“. Nelze tedy očekávat „saturnovsky krásné prstence“.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Kolem Země může vzniknout prstenec z vesmírného smetíVideo: Reuters

 
Článek

V současnosti se na oběžné dráze Země nachází 170 milionů úlomků kosmického smetí, jak už dříve upozornila Evropská kosmická agentura (ESA).

Z toho jich může být zhruba 23 tisíc „větších než softballový míček” (v softballu je míček např. o něco větší než u baseballu - obvod 27,9 cm či 30,5 cm a hmotnost 178-198,4 g - pozn. red.) a jsou dostatečně nebezpečné na to, aby je sledovalo americké ministerstvo obrany, připomněla agentura Reuters.

NASA odložila výstup astronautů kvůli nebezpečí kosmického smetí

Věda a školy

„Země směřuje k tomu, že bude mít vlastní prstence, které budou tvořeny výhradně z vesmírného odpadu,” prohlásil podle listu The Salt Lake Tribune jeden z autorů aktuální studie, profesor Jake Abbott z americké University of Utah.

Na 170 milionů kusů vesmírného smetí se navíc pohybuje extrémně vysokou rychlostí a každý z nich může způsobit vážné poškození kosmických lodí i ohrozit astronauty.

Očekává se rovněž, že toto číslo prudce vzroste, protože mj. společnosti SpaceX a Amazon v současné době vynášejí na oběžnou dráhu tisíce malých satelitů ročně.

ISS provedla úhybný manévr kvůli úlomku americké rakety, oznámili Rusové

Věda a školy

Podle Abbotta se kusy kosmického smetí vždy otáčejí, takže by mohly rozbít robotické paže. Proto se svým týmem zkoumá možnosti stavby kosmických lodí s vysoce specializovanými magnety, které by zachytávaly a sbíraly „odpadky” na oběžné dráze Země.

Různé kritické hlasy z Česka, ESA i Číny

V této souvislosti je třeba připomenout, že v pražském planetáriu proběhl v září sjezd České astronomické společnosti (ČAS). Po rozsáhlé diskusi sjezd přijal rezoluci ostře se vymezující proti stávající situaci na oběžné dráze Země, zejména proti „nekontrolovanému nástupu satelitních megakonstelací“.

Čeští astronomové se bouří kvůli situaci na orbitě

Věda a školy

„Česká astronomická společnost důrazně upozorňuje na skutečnost, že nekontrolovaný nástup satelitních megakonstelací negativně zasahuje do práv ostatních uživatelů kosmického prostoru. Jedná se zejména o narušení astronomických měření, finanční ztráty, znehodnocení kulturního dědictví a riziko vzniku kosmického smetí,“ stálo v usnesení ČAS.

Musk odmítá, že jeho satelity překážejí

Americký podnikatel a miliardář Elon Musk nicméně tento týden v listu Financial Times odmítl obvinění, že satelity Starlink jeho společnosti SpaceX zabírají místo ve vesmíru. Stížnost agentuře OSN kvůli nutnosti její vesmírné stanice vyhnout se Muskovým satelitům v prosinci podala Čína, o zahlcení oběžné dráhy tento měsíc hovořil i generální ředitel ESA Josef Aschbacher.

Musk odmítá, že jeho satelity zabírají místo na orbitě. Vejdou se tam desítky miliard družic, tvrdí

Věda a školy

Musk kontroval, že na oběžné dráze Země je místo pro „desítky miliard“ družic a jiných vesmírných plavidel.

„Vesmír je neuvěřitelně obrovský a satelity jsou velmi malé. Nejsme v situaci, ve které bychom fakticky ostatní jakkoliv blokovali. Nikomu jsme v ničem nebránili, ani to neočekáváme,“ prohlásil v rozhovoru.

Naší vesmírné stanici hrozil střet s Muskovými satelity, stěžuje si Čína

Věda a školy

Soukromá společnost SpaceX už vyslala do kosmu okolo 2000 satelitů sítě Starlink. Cílem projektu je dostupnější vysokorychlostní připojení k internetu po celém světě. Firma původně počítala s 1440 satelity, souhlas ale dostala už pro 12 tisíc, a dokonce uvažuje o pozdějším rozšíření sítě využívající až 30 tisíc družic.

Např. Aschbacher ale varoval, že vyslání tisíců satelitů Starlink by omezilo dostupnost radiových frekvencí a míst na oběžné dráze pro ostatní. Před nebezpečím střetů ve vesmíru dlouhodobě varují i další experti a vyzývají vlády k většímu sdílení informací. Na oběžné dráze je podle některých odhadů dokonce přes 30 tisíc satelitů a dalších umělých těles, z nichž některá jsou už nefunkční.

SpaceX vyslala na oběžnou dráhu dalších 48 satelitů pro síť Starlink

Věda a školy

Musk oproti tomu trvá na tom, že místa je ve vesmíru dost pro všechny a počet satelitů na oběžné dráze přirovnal k počtu nákladních a osobních automobilů na planetě. „Pár tisíc satelitů nic není. Je to jako, hele, tady je pár tisíc aut na Zemi - nic to není,“ tvrdí.

Výběr článků