Článek
Návrat těchto ptačích dravců se stal přírodovědnou senzací. Dva sokolí páry za tu dobu úspěšně odchovaly čtyřicet mláďat, díky čemuž už nejsou obavy z toho, že by sokoli z Moravského krasu zase na desetiletí zmizeli.
Letošek měl být nejúspěšnější sezonou. V této chráněné krajinné oblasti hnízdily hned tři páry, které pečovaly o celkem jedenáct potomků.
Druhé hnízdo je v ohrožení
„Proti predátorům se nedá nic dělat. Sokoli se zřejmě pokusili hnízdo hájit, ale proti výrovi, shánějícímu potravu pro své potomky, neměli šanci. Otázkou je, zda zaútočí i na další hnízdo v sousedství,“ řekl Novinkám ornitolog René Bedan.
Sokoly v krasu monitoruje již od jejich návratu a informace o nich i s fotkami a videozáběry z hnízd zveřejňuje na webu.

Sokolí hnízdo v rezervaci Vývěry Punkvy pár dní před útokem výra velkého
Totožné neštěstí se stalo ve stejném hnízdě před dvěma roky – taktéž uhynula čtyři mláďata a sokolí samice zmizela.
Zatímco aktuální druhé hnízdo ve Vývěrech Punkvy nemá podle odborníků mnoho šancí na přežití, situace je klidná na skalní stěně nad slavnou jeskyní Býčí skála v Josefovském údolí. Pár sokolů se tam úspěšně stará o čtyři mláďata, která za několik týdnů vyletí.
Neukáznění turisté u Býčí skály
Býčí skála leží na frekventované turistické stezce, která je nyní uzavřena, aby měli sokoli ke svému hnízdění klid. Ve stresu by totiž mohli sokolí rodiče své potomky opustit. Stezka je uzavřena páskami, na přístupových trasách jsou výstražné cedule a jsou na nich i hlídky.

Hnízdo sokolů ve skalní stěně nad jeskyní Býčí skála
„Býčí skála je teritorium jiného výra, který se zatím nenaučil lovit sokoly. Musíme doufat, že to tak zůstane. Větší problém je tam s neukázněnými turisty. V neděli jsem vyháněl dva z nich, kteří i přes veškeré zákazy vešli do uzavřené oblasti a sedli si na okraji skály přímo nad hnízdem,“ dodal Bedan.
Připomněl, že za nerespektování zákazu hrozí pokuta.