Hlavní obsah

Čištění odkrylo unikát. Na relikviáři sv. Maura je mytický ropuší kámen

12. 10. 2021, 11:38 – Bečov nad Teplou (Karlovarsko)

Unikátní objev učinili odborníci při čištění relikviáře sv. Maura na zámku Bečov na Karlovarsku. Mezi kameny, které zdobí národní kulturní památku nesmírné hodnoty, objevili i tzv. ropuší kámen. Odborná expertiza potvrdila, že nejde o minerál, ale o objekt, který byl v raném středověku opředen řadou mýtů. Paleontologové až v novověku zjistili, že ve skutečnosti jde o zkamenělý zub druhohorní ryby.

Foto: Slavomír Kubeš, ČTK

Unikátní objev učinili odborníci při čištění relikviáře sv. Maura na zámku Bečov. Mezi kameny, které ho zdobí, objevili i takzvaný ropuší kámen (na snímku z 8. října 2021).

Článek

Ropušího kamene si všimla Růžena Gregorová z Geologicko-paleontologického oddělení Moravského zemského muzea, která se ropušími kameny zabývá. Podle kastelána zámku a hradu Bečov Tomáše Wizovského byl objev dílem náhody.

Archeologové objevili v Milevsku hřeb, který prý pochází z Ježíšova kříže

„Paní Gregorová sledovala záběry v televizi z ukládání ostatků do relikviáře sv. Maura a všimla si jednoho z kamenů, který relikviář zdobí. Hned druhý den se s námi spojila. Její domněnka se pak potvrdila,“ popsal Wizovský.

Foto: Slavomír Kubeš, ČTK

Paleontologové až v novověku zjistili, že tzv. ropuší kámen je ve skutečnosti zkamenělý zub druhohorní ryby.

Jak poznamenala Gregorová, ve středověku, kdy ještě lidé neznali původ zkamenělin, nacházeli nejrůznější pozůstatky života z minulosti a hledali pro ně vysvětlení.

Zuby pravěké ryby Scheenstia mají kulovitý tvar, protože byly uzpůsobeny k drcení vápenných schránek vodních živočichů. Zřejmě ale lidem připomínaly boule na hlavě ropuchy, a tak se vžila představa, že vznikají v hlavách starých ropuch.

Ve středověku se věřilo, že chrání před jedy

Ropušímu kameni se ve středověku připisovaly léčivé účinky, měl také nositele chránit před jedy, podle pověr uměl jed detekovat a neutralizovat. Proto se ropuší kameny používaly v prstenech panovníků. Nález v Bečově je ale v mnoha ohledech významnější a podle Gregorové jde o senzaci.

„V anglických sbírkách jsou zachovány prsteny, které obsahují ropuší kameny, ale nejstarší je ze 14. století a všechny ostatní jsou mladší, 16. nebo 17. století. V 18. století pak už tento mýtus odeznívá,“ vysvětlila.

Foto: Slavomír Kubeš, ČTK

Mezi kameny, které zdobí relikviář, je i tzv. ropuší kámen.

Dva ropuší kameny identifikovala Gregorová i na koruně, kterou byl v roce 1349 korunován Karel IV. v německých Cáchách králem Svaté říše římské. Nález na relikviáři v Bečově, který pochází z první čtvrtiny 13. století, je ale zatím nejstarším potvrzeným nálezem ropušího kamene.

Žena na Liberecku našla při práci na zahradě sošku Ježíška z 15. století

Relikviář sv. Maura nyní prochází odborným čištěním, které provádí restaurátor Andrej Šumbera. Ten také po upozornění, že by jeden z kamenů mohl být ropuším kamenem, asi centimetrový objekt z výzdoby vyndal, aby mohl být podroben detailnímu zkoumání.

Po otočení bylo pod mikroskopem jasně vidět, že nejde o přírodní minerál, ale o zub, který je zvenku obalen sklovinou a uvnitř má výduť. Po potvrzení byl ropuší kámen vrácen zpět mezi ostatní drahokamy na relikviáři.

Foto: Slavomír Kubeš, ČTK
Foto: Slavomír Kubeš, ČTK

Zkamenělý zub zkoumá restaurátor Andrej Šumbera.

Relikviář by měl být v listopadu opět představen veřejnosti, a to ve zcela nových prostorách. Místo zámku bude relikviář, uzamčený v asi nejbezpečnější vitríně v Česku, k vidění v Pluhovských domech nad zámkem. Doplní ho i nová expozice.

Foto: Slavomír Kubeš, ČTK

Ropuší kámen zdobí relikviář sv. Maura.

Reklama

Související články

Výběr článků