Hlavní obsah

Žena na Liberecku našla při práci na zahradě sošku Ježíška z 15. století

6. 10. 2021, 11:33

V Křižanech na Liberecku objevila žena při práci na zahradě středověkou sošku Ježíška. Drobná plastika z pálené hlíny je podle znalce ze druhé poloviny 15. století, a poputuje proto do Severočeského muzea v Liberci. Poctivou nálezkyni Liberecký kraj odmění 8000 korunami, což odpovídá 20 procentům odhadované ceny zhruba 600 let staré sošky.

Foto: Leona Vacková, ČTK

Severočeské muzeum v Liberci představilo středověkou sošku Ježíška, kterou objevila žena při práci na zahradě v Křižanech na Liberecku. Drobná plastika z pálené hlíny je podle znalce ze druhé poloviny 15. století.

Článek

Podobných nálezů není mnoho, lidé je často zatají a prodají na burzách či do soukromých sbírek, řekl ve středu novinářům archeolog muzea Petr Brestovanský.

Hledači hlavně s detektory kovů podle něj doslova plundrují archeologická naleziště. „Jedná se řádově o stovky tisíc předmětů, které nám takhle mizí každý rok, většinou samozřejmě kovových. Poctivých nálezců je jen pár,” doplnil Brestovanský.

O to větší ocenění proto podle něj zaslouží nálezkyně z Křižan. Jde podle něj o unikátní nález sošky, která představuje malého Ježíška bez šatů, který drží v levé ruce kouli neboli sféru, která symbolizuje svrchovanou moc. Sošce chybí spodní část od půli stehen.

V Rakousku objevili zlatý poklad starý tři tisíce let

Evropa

„Podobné plastiky v Evropě známe, ale v řádu jednotek,” dodal archeolog. V Libereckém kraji se drobné plastiky Ježíška našly u Českého Dubu na Liberecku, část podobné sošky našli archeologové také u hradu Lipý v České Lípě. „Jde o votivní předmět, to jsou předměty, které sloužily k obdarování, většinou u příležitosti Vánoc nebo Nového roku. Pak mohl být tento Ježíšek součástí třeba svatého koutku nebo nějakých dřevěných jesliček, kde ležel,” dodal Brestovanský.

V Libereckém kraji nejde o první nález, který kraj odměnil. Před třemi lety objevili lidé u Vysokého nad Jizerou na Semilsku stříbrný poklad z počátku 14. století. Nálezce mince z doby Václava II. a Jana Lucemburského odevzdal spolu se zlomky keramické nádoby, v níž zřejmě poklad původně byl, Muzeu Českého ráje v Turnově. Nálezci tehdy kraj vyplatil 137 000 korun.

Sucho odkrylo na Semilsku stříbrný poklad

Domácí

Podle náměstkyně hejtmana pro kulturu a památkovou péči Květy Vinklátové (Starostové pro Liberecký kraj) náleží nálezci podle zákona odměna v hodnotě deseti procent ceny nálezu, Liberecký kraj ji ale zdvojnásobuje. „Abychom motivovali další nálezce k odevzdání budoucích nálezů,” dodala Vinklátová.

Reklama

Související témata:

Výběr článků