Hlavní obsah

Zámek v Mníšku ukrýval tajné dokumenty, dnes dýchá životem první republiky

Novinky, Jana Digrinová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Zámek Mníšek pod Brdy je pro vás otevřen každý víkend. V týdnu můžete přijít také na návštěvu, pokud se nezapomenete objednat. Možná nevíte, že byl zámek zrekonstruován a nabízí pohled do života nižší šlechty za první republiky.

Foto: Jana Digrinová

pokoj hraběnky Terezie

Článek

Nechte se pozvat k návštěvě objektu, který dříve skrýval tajné dokumenty ministerstva vnitra. Nic než regály plné zaprášených papírů a dokumentů. Nádvoří plné oken, která měla nahradit okna původní. Naštěstí nebo naneštěstí je někdo špatně naměřil.

V té době do objektu nikdo nesměl a ten jen chátral a chátral. Mnozí se místu vyhýbali, ale někteří toužili se dovnitř podívat. To se jim splnilo v roce 2001, v době, kdy začala nákladná rekonstrukce celé stavby i parku.

Dnes už může do krásně a plně vybavených interiérů každý. Jsou vzpomínkou na rodinu Kastů, kteří přišli do Mníšku 26. ledna 1910 a čekalo je slavnostní uvítání. U hostince byla postavena slavobrána a hraběnku Terezii s baronem Theodorichem vítaly školní děti, místní spolky i duchovenstvo.

Okamžitě začali s přestavbou a modernizací svého sídla i hospodářského zázemí. Stavbu řídil pražský stavitel Matěj Blecha. Byla zavedena elektřina, v koupelnách začala téct teplá voda.

Nahlédněte do života činorodé a pokrokové hraběnky Terezie Kastové, rozené Rechbergové Rothenlöwnen. Pocházela z velice váženého rodu, který za své rodové sídlo považoval hrad Hohenrechberg v Německu. V roce 1890 se v Ennsu pětadvacetiletá hraběnka Terezie provdala za budoucího majitele Mníšku Theodoricha svobodného pána Kastu z Ebelsbergu.

Ženich pocházel z méně vznešeného rodu než jeho nevěsta, ta si však svou velkou lásku uhájila. Jednalo se o sňatek nerovnorodý, tzv. morganatický. Sňatek byl právoplatný, ale děti vždy dědily titul méně vznešeného rodiče. Kastovi spolu měli šest dětí – pět synů a jednu dceru. Moc se milovali a byli podnikaví. Zajímaly je všechny nové vynálezy té doby, automobilové závody i lety balonem.

Projděte se první republikou na mníšeckém zámku a seznamte se s Kastovými. Příští víkend 19. a 20. února je připraven také bohatý program pro děti. Uvidí loutky pohádkových postav v životní velikosti i dětský pokoj s panenkami. Ve výtvarném ateliéru si vyrobí masopustní masku.

Související témata:

Výběr článků

Načítám