Hlavní obsah

Vila Stiassni otevřela výstavu o moderním bydlení

30. 6. 2017, 10:32
Novinky, Petr Svoboda

Výstavu nazvanou „Stavět a bydlet! Pionýři moderního bydlení“ si můžete až do konce srpna prohlédnout ve výstavním sále vily Stiassni v Brně. Představuje obytné celky, budované v průběhu 20. století v Evropě skupinami nejznámějších architektů sdružených ve skupinách Werkbund – u nás Svaz čs. díla.

Foto: Petr Svoboda

Výstava Stavět a bydlet! ve vile Stiassni

Článek

Nejznámějším z těchto sídlišť je stuttgartský Weissenhof z let 1925-1926, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.

Zde najdeme obytné domy od takových architektů, jako byli Ludwig Mies van der Rohe, J. J. P. Oud, Le Corbusier, Walter Gropius, Bruno Taut či Peter Behrens. Této kolonii však předcházela sídliště v Drážďanech a Kolíně na Rýnem. U nás vnikly známé kolonie Nový dům v Brně a Baba v Praze.

Architekti – členové Werkbundu – se svými pracemi snažili ukázat, že lze vybudovat jednoduché, zdravé, přísně funkční a ekonomické bydlení. Zejména meziválečné kolonie Werkbundu se staly velkou architektonickou inspirací, která přetrvává do dneška.

Výstava tak ukazuje i na aktuální projekt nového sídliště Spreebord v Berlíně, které vzniká podobně jako sto let stará inspirace ve Stuttgartu, ovšem s nejnovějšími poznatky o tom, jaká by měla být odpovídající forma soudobé městské čtvrti.

Výstava byla do vily Stiassni zapůjčena z berlínského Werkbundu a je doplněna o dva modely domů z kolonie Nový dům zapůjčené Muzeem města Brna. Ve čtvrtek výstavu zahájili prof. Claudia Kromrei a prof. Vladimír Šlapeta. Výstava je přístupná až do konce prázdnin, vždy od pátku do neděle od 10 do 17 hodin.

Reklama

Související témata:

Výběr článků