Článek
Saně, selská košatina, žebřiňák, stejně jako unikátní smuteční kočár Johanna Schöppela přitahují zraky laiků i znalců především perfektní vypracovaností. Marně se Václav Obr brání, že kočárům pouze vrací původní podobu.
Restaurování starých povozů, což obnáší vyznat se v řadě řemesel, se učil jako samouk. Ke každému kočáru navíc píše kroniku, která přesně mapuje jeho původ, majitele, i cestu do muzea.
„Každý člověk hledá v životě nějakou cestu, ne každý má nějaké poslání a jen málo pozná pro co je předurčen. To vše se stává nebo pozná při nelehkém životě. U mne to znamenalo jakousi letitou životní přípravu, jak po stránce fyzické, tak i duševní pro uskutečnění velkého díla a to vybudování muzea historických kočárů v Čechách pod Kosířem s unikátní sbírkou kočárů a luceren, jako odkaz našich předků pro další generace,“ konstatoval Obr, který do projektu mimo obrovského nadšení vložil úsilí a celoživotní úspory. Myšlenka založení muzea se podle něj rodila několik let. Řemesel neustále ubývá, a přestože jsou mnohá velmi zajímavá, upadají v zapomnění.
Opravám kočárů věnuje každou volnou chvíli, co vůz, to jiný příběh a jiná práce. Třeba zrestaurování torza polokrytého phaetonu Mylord jej stálo osmnáct měsíců dřiny.
„Nejde jen o samotnou práci, ale o to, jak kočár opravit tak, aby co nejvíc odpovídal původnímu modelu,“ podotkl Obr s tím, že řadu materiálů načerpal ze zahraniční literatury.
Dvaadvacet měsíců restauroval Václav Obr smuteční kočár z dílny firmy Schöppel, která měla v devatenáctém století výsadní právo vyrábět kočáry pro císařský dvůr. Sloužil k převozům při pohřbívání nejvíce bohatých a mocných lidí a šlechty. Kočár koupil od kunovické radnice, která jej chtěla nejprve opravit sama. Dvanáct set kilogramů vážící povoz, který Obr pokládá za historický unikát nevyčíslitelné hodnoty můžete rovněž v Muzeu kočárů obdivovat.
Václav Obr se zabývá i další aktivitou, ke které se můžete připojit i vy. „Velice rád bych touto formou požádal o pomoc k získání fotografií či pohledů nebo i jiných tisků s tématikou kočárů jak z různých akcí, tak také i z pohřbů. Mohou to být originály nebo kopie, které buď propůjčíte a nebo věnujete se svým jménem, pro uspořádání mimořádné výstavy v galerii tiskovin v muzeu kočárů v Čechách po Kosířem. Tématem je Pohled do minulosti aneb Jací byli a jak žili naši předkové,“ přidal prosbu mistr.
V Muzeu kočárů je k vidění videoprojekce historického dokumentu, bryčka, kterou si návštěvníci mohou "osahat“. Součástí prohlídek budou časem i vyjížďky kočárem do blízkého okolí.
Už po čtvrté se letos v červenci v Čechách pod Kosířem konal tradiční Josefkol. Václav Obr pomocí dvoudenního festivalu prezentuje práci mistrů kolářského a kočárnického řemesla.

Restaurátor, sběratel, majitel a hlavně skromný dříč, který se rozhodl zachránit pro další generace umění starých mistrů. To je Václav Obr.

Nejnovější projekt Václava obra je spojen se záchranou unikátního pohřebního kočáru

Zlatou karosu, zapůjčenou olomouckým arcibiskupstvím, Václav Obr rovněž rekonstruoval. Kočár byl součástí natáčení filmu o císařovně Sissi.