Článek
„Pokud by se například prodávající o zabudované funkci na omezení životnosti výrobku dozvěděl, a přesto by takový výrobek dál prodával, byla by taková praktika považována vždy za nekalou,“ uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu v novele zákona o ochraně spotřebitele, kterou poslalo do připomínkového řízení.
„S tím souvisí i klamání o životnosti výrobku, například že výrobek za běžného způsobu použití vydrží po určitou dobu. Třeba že žárovka má životnost x hodin svícení,“ dodal úřad.
Za nekalé praktiky by hrozila pokuta až pět milionů korun. Samotnou výrobu spotřebičů s „kazítky“ však novela nezakáže. Příslušná unijní směrnice, kvůli níž česká úprava vzniká, produkci výrobku se zabudovaným prvkem omezující jeho životnost nezakazuje.
Obchodní propagace takových výrobků ale má být postižitelná. Návrh mimo jiné počítá se zákazem tvrzení, že výrobek je opravitelný, ačkoli oprava není možná.
„Spotřebitel by také neměl být nucen předčasně vyměňovat části výrobku, které ještě není potřeba měnit. To se týká například indikace prázdné baterie nebo toneru v tiskárně, ačkoli jejich výměna stále není potřeba,“ dodalo ministerstvo.
To chce zakázat i takzvané lakování nazeleno. Jedná se třeba o klamné tvrzení o nulové uhlíkové stopě výrobku nebo o tom, že je vyrobený z recyklovaného materiálu, ačkoliv z něj je vyprodukovaný pouze jeho obal.
Proces je na začátku
Podle starších průzkumů je o existenci kazítek přesvědčeno až 83 procent Čechů. „Dříve se říkalo, že kazítko je třeba nějaká malá součástka, která za dva a půl roku exploduje a výrobek zničí. Ale tak to není. Je to spíš určitý soubor výrobních postupů, a hlavně použitých materiálů,“ vysvětloval předseda spolku Opravme Česko Jan Charvát.
Směrnici EU je nutné převzít do právního řádu do konce září příštího roku. Jenomže připomínkové řízení teprve běží a pak ještě musí úpravu schválit vláda i parlament. A to se těžko stihne.
„Je to na hraně. Teoreticky by to stihnout mohli, ale to by se musel využít třeba zákon o legislativní nouzi, což na to nejde napasovat,“ konstatoval politolog Jan Bureš z Metropolitní univerzity Praha.
Důvodů, proč ministerstvo zákon i tak poslalo do připomínkového řízení, by mohlo být více. „Například chce dát najevo, že splnilo svůj úkol,“ míní Bureš. Roli může hrát i snaha zviditelnění před volbami, protože spotřebitelské otázky voliče zajímají.
Pokud by po podzimních volbách pokračovala vláda současné koalice, mohla by novelu převzít. Opoziční ANO, jemuž průzkumy přisuzují nejvíce hlasů, si není jisté.
„Nyní nevím, zda bychom vzali tuto verzi. Musel bych se s materiálem nejdříve seznámit,“ sdělil místopředseda Sněmovny za ANO Karel Havlíček.