Hlavní obsah

Stará sovětská sonda dopadla na Zem, hlásí Roskosmos

2:48
2:48

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Na zemský povrch už dopadla sovětská sonda Kosmos 482, která v 70. letech minulého století mířila k Venuši, ale kvůli poruše se nedostala z oběžné dráhy kolem Země. Oznámila to v sobotu dopoledne ruská vesmírná agentura Roskosmos, podle jejíhož prohlášení se nakonec potvrdily původní predikce, které počítaly s dopadem kolem osmé hodiny SELČ. Stará sonda se zřítila do vod Indického oceánu, oznámil Roskosmos.

Foto: Mapy.cz, Novinky

Oblast dopadu sondy podle údajů ruské vesmírné agentury Roskosmos

Článek

„Sonda Kosmos 482 přestala existovat, opustila oběžnou dráhu a spadla do Indického oceánu,“ oznámila ruská vesmírná agentura na síti Telegram.

„Podle výpočtů specialistů z CINImaš (součást Roskosmosu) vstoupilo zařízení do hustých vrstev atmosféry v 9:24 moskevského času (8:24 SELČ), 560 kilometrů západně od středního Andamanského ostrova a dopadlo do Indického oceánu západně od Jakarty,“ dodává Roskosmos v prohlášení.

Rozličné weby monitorující pád sondy přitom v tu dobu ještě hlásily, že Kosmos 482 krouží dál kolem Země. Nejednalo se však o přesná data v reálném čase, nýbrž o odhady získané z dopočítání pravděpodobné trajektorie tělesa.

„Často je až po několika hodinách možné dát dohromady zprávu, co se vlastně stalo,“ řekl Novinkám Tomáš Přibyl, odborník na kosmonautiku z Technického muzea v Brně.

Že sonda již pravděpodobně neexistuje, oznámila následně i unijní služba EU SST monitorující vesmírný prostor. „Na základě analýzy, informací a žádných zaznamenání průletů EU SST potvrzuje, že se objekt Kosmos-482 rozpadl během posledního předpokládaného průletu 10. 5. 2025 06:04 koordinovaného světového času (8:04 SELČ), ±20 minut,“ napsala v oznámení.

Původně letěla k Venuši

Klíčovým údajem pro odhad místa dopadu byl sklon dráhy sondy k rovníku, který činí zhruba 52 stupňů. Tento sklon znamená, že aparát může vstoupit do atmosféry nad značnou částí pevniny. EU SST ale vylučoval například Skotsko, Skandinávii, Pobaltí, severní oblasti Ruska, jižní Afriku či severozápad Severní Ameriky. Naopak Česko bylo mezi oblastmi, kde byl dopad vesmírného objektu možný.

Foto: Evropské centrum trasování a dohledu nad vesmírem (EU SST)

Sovětská sonda Kosmos 482

Vzhledem k tomu, že sonda byla navržena tak, aby vydržela vstup do husté atmosféry Venuše, bylo možné, že přečká průlet zemskou atmosférou a následně dopadne na povrch. Kulovitý aparát měl hmotnost 495 kilogramů a průměr 1,17 metru.

Sovětský svaz vyslal zmíněnou sondu do vesmíru v roce 1972 v rámci programu Veněra (rusky Venuše), jehož cílem bylo prozkoumat planetu Venuši. Kvůli závadě ale zařízení zůstalo na orbitě kolem Země.

Související témata:

Výběr článků

Načítám