Hlavní obsah

V Ostravě investují do restaurování nábytku, hmyzího hotelu i vitráže z invalidních vozíků

Novinky, Lenka Gulašiová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Do tematických výzev vyhlášených společností OZO Ostrava přihlásilo své projekty osmnáct subjektů. Vybráno bylo devět, jimž bude poskytnuta celková částka 846 500 korun, což je oproti loňskému prvnímu ročníku více než dvojnásobek.

Foto: Archiv GAUDE

Nezisková společnost GAUDE uspěla s projektem zaměřeným na instalaci z vyřazených jízdních kol a invalidního vozíku.

Článek

„Stejně jako v prvním ročníku, i letos jde o originální návrhy dotýkající se nejrůznějších oblastí života ve městě a přispívající k edukaci obyvatel všech generací,“ zdůrazňuje jednatel OZO Ostrava Karel Belda a dodává, že všechny vítězné projekty jsou v souladu s cílem tematických výzev. „Jsou to smysluplné aktivity zaměřené na zvýšení míry využívání odpadu a zvelebování životního prostředí,“ objasňuje. 

Do tematické výzvy Zelená pro Ostravu, zaměřené na úklid, zvelebování, čištění nebo zkrášlování města, bylo přihlášeno dvanáct projektů. Výběrová komise OZO z nich vybrala šest, na něž poskytne celkem 481 500 korun. Do tematické výzvy Nový život starým věcem, jež podporuje kreativní nápady na opakované využití odpadu, bylo přihlášeno šest projektů. Celkovou částku 365 tisíc korun OZO poskytne třem z nich.

K subjektům úspěšným v tematické výzvě Zelená pro Ostravu patří například nezisková organizace Vzájemné soužití s projektem Ukliďme si kolem sebe. Je zaměřen na likvidaci odpadků v sociálně vyloučené lokalitě, kde se do rozsáhlé úklidové akce zapojí i místní obyvatelé, kteří chtějí zvelebit okolí svých domů.

Na zkrášlení města a vytvoření příjemného prostředí s důrazem na přírodu je zacílen i projekt Pro krásnější nemocnici MNO, který bude realizován Městskou nemocnicí Ostrava; Technické služby Moravská Ostrava a Přívoz uspěly s estetizací parku v ulici Slovenské a Kulturní centrum Cooltour Ostrava bude moci díky podpoře ze strany OZO Ostrava rozvinout projekt Komunitní park Tržnice. Už podruhé v tematických výzvách uspěla Mateřská škola Blahoslavova 6 se svými Ekohrátkami 2, které děti seznamují s přírodou, aktivně je zapojují do péče o ni a učí je vztahu k životnímu prostředí. Podpořen bude i projekt Waldorfské základní a mateřské školy Ostrava s názvem Zelenější školka v srdci Přívozu. 

Neméně zajímavé projekty uspěly i v tematické výzvě Nový život starým věcem. Nezisková společnost GAUDE vytvoří instalaci z vyřazených jízdních kol a invalidního vozíku a Spolek šťastných dětí – Školička Motýlek se zaměří na projekt Nové pokusy ve starém kabátě, jehož úkolem je dávat dětem smysluplné podněty a ukázat jim, jaká tajemství se skrývají v úplně obyčejných věcech.

Podpořena byla i Stará aréna Ostrava a její projekt Vestibul Interier/kreativní dílna. „Můj nápad má podobu architektonického ateliéru, jehož součástí bude prodejna restaurovaného nábytku a dílna, v níž budeme nábytek restaurovat. Kromě toho budeme pořádat i workshopy, v nichž budou lidé mít možnost seznámit se jak s technikami obnovy nábytku, tak si i případně opravit něco svého,“ vysvětluje Kateřina Dvořáčková, jednatelka Staré arény Ostrava. „Jde nám o to, aby starý nábytek nebyl vyhazován, ale aby se vracel zpátky do života ve své plné kráse. Chceme tím přispět ke snížení dnešního trendu vyhazování použitých věcí, které jsou pak nahrazovány novými, mnohdy však podstatně méně kvalitními.“

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám