Hlavní obsah

V Bohumíně vydali příručku, jak pečovat o seniory

Novinky, Lucie Balcarová

Malá, ale praktická. Taková je nová bohumínská příručka pro ty, kdo pečují nebo začínají pečovat o své blízké v důchodovém věku, kteří se už bez cizí pomoci neobejdou.

Foto: Lucie Balcarová

Titulní strana nové brožury.

Článek

Na dvaceti stranách nabízí ucelený přehled informací a rad, které mohou být užitečným pomocníkem pro všechny, kteří se ocitli v nelehké životní situaci.

„Na brožurce jsme pracovali několik měsíců, než jsme doladili její definitivní podobu a dali dohromady všechny informace a kontakty. Důvody pro její vznik byly jednoduché. Obraceli se nás jak lidé, kteří se starají o své blízké, tak pracovníci v sociálních službách. Všichni cítili, že informace dostupné jsou, ale musí se dohledávat z různých zdrojů, a všem by situaci usnadnilo, kdyby byly na jednom jediném místě,“ upřesnil vydání příručky vedoucí sociálního odboru bohumínské radnice Daniel Ucháč.

Brožurka vyšla v nákladu 800 kusů a její vydání přišlo radnici na 14 tisíc korun. Obsahuje návod na to, jak lze řešit náročnou péči o blízkého, a je rozdělena do dvou částí.

První se věnuje péči v domácím prostředí, druhá ve zdravotnickém a sociálním zařízení. Pečovatelé se v ní dozví, kde je možné pořídit pomůcky, které usnadní péči o nemocného. Zjistí, kde jim pomohou s papírováním a vyplněním potřebných formulářů, například při žádosti o příspěvek na péči. Zda mají nárok na příspěvek pro odstranění bariér v domě nebo bytě nemocného seniora, a jak lze využít služby domácí zdravotní péče či pečovatelské služby a osobní asistence.

Zároveň přináší přehled pro případy, kdy není v silách rodiny starat se o svého blízkého a rozhodnou se pro péči v léčebně dlouhodobě nemocných či v některém z domovů pro seniory. Nechybí ani tipy na další doplňkové služby pro seniory, například senior taxi včetně užitečných kontaktů.

Na vzniku příručky pracovali členové pracovní skupiny komunitního plánování spolu s poskytovateli sociálních služeb i pracovníci sociálního odboru bohumínské radnice. K dostání je například v Bohumínské městské nemocnici, v místních domovech pro seniory nebo ve zdejších čekárnách u praktických či odborných lékařů.

K mání je také v radničním infocentru či ji zájemci mohou získat přímo od pracovníků sociálního odboru. Elektronickou verzi příručky s aktivními odkazy na konkrétní webové stránky si lze stáhnout z webu města Bohumína. Zájemci ji najdou v kategorii O městě, v sekci Komunitní plánování.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám