Hlavní obsah

Tři zábavné stezky v Bohumíně lákají k nevšedním výletům

13. 8. 2019, 12:49
Novinky, Lucie Balcarová

Pro turisty, kteří si chtějí zpestřit výlet s dětmi nebo vyjížďku na kole, jsou v Bohumíně připraveny tři zábavné stezky. Spojuje je hledání tajných indicií, plnění úkolů a odpovědi na soutěžní otázky.

Foto: Lucie Balcarová

Jedna z cyklistických zastávek bohumínské interaktivní stezky - kaplička Pustyňa ve Starém Bohumíně s novým posezením a ohništěm.

Článek

Ve třech bohumínských infocentrech získají zájemci zdarma soutěžní karty, mapy a brožury potřebné k jejich absolvování. Na jejich konci v nich čeká na účastníky zasloužená odměna. Stezky jsou přístupné celoročně, jejich vznik finančně podpořil Moravskoslezský kraj.

Nejdelší z tras je vhodná pro zdatnější cyklisty, kteří musejí zdolat zhruba 40 kilometrů. Osm stanovišť je rozmístěno napříč bohumínskými městskými částmi, dvě najdou turisté v sousedním Polsku.

„Široká síť cyklostezek provede cyklisty nejatraktivnějšími místy našeho města i jeho okolí. V rámci okruhu se podívají například k soutoku Odry s Olší, záblatské studánce, Švédskému kříži nebo k rozhledně na polské straně meandrů řeky Odry. S orientací v terénu pomůže turistům trhací mapa s vyznačenými body,“ popisuje místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Na každém z deseti stanovišť jsou umístěny kleštičky, kterými účastníci označí do trhací mapy příslušná políčka. Pokud úkol splní, mohou si vyzvednout za odměnu kvalitní skládací cyklistickou mapu.

Kdo preferuje před přírodními zajímavostmi ty architektonické, může se vydat na naučnou stezku po stavbách z červených cihel. Ta se pyšní titulem Komunální projekt roku 2018. Turisté se na ní seznámí s hlavními dominantami města Bohumína, které vznikly na přelomu 19. a 20. století. Jde o stavby z ostře pálených neomítaných červených cihel v novogotickém stylu.

Tzv. červená stezka je dlouhá 19 kilometrů a má dvanáct stanovišť. U každého z nich je kromě informačního panelu se zajímavostmi o objektech také ukryta tajná indicie – červená destička s písmenem.

„Pokud si budou chtít turisté putování po červených památkách zpestřit, mohou se pokusit je najít. Indicie nejsou na první pohled viditelné, jsou umístěné do padesáti metrů od každé jednotlivé stavby,“ vysvětluje Macura, který stál u zrodu projektu.

Jakmile turisté získají všech 12 písmen, musí je poskládat tak, aby dostali dvouslovnou tajenku. Tu pak mohou odeslat na e-mail cervena-stezka@mubo.cz. Každý měsíc radnice losuje výherce dárkového balíčku. Nově lze stezku projít virtuálně na webových stránkách města, jako malou ochutnávku před vlastní projížďkou.

Třetí, nejkratší stezka je určena výhradně dětem. Jmenuje se Bohumínská stezka za ekopokladem a je situována v parku Petra Bezruče a jeho bezprostředním okolí. „Vede malé účastníky kolem největších bohumínských atrakcí pro děti, jakými jsou aquacentrum, adventure golf, dopravní hřiště, Mauglího ranč, voliéra se vzácnými ptáky či přírodní bludiště,“ uvedla autorka projektu Jana Končítková.

Kdo chce na konci stezky dostat odměnu, musí do soutěžní kartičky s mapou okruhu vyplnit správné odpovědi na soutěžní otázky a potvrdit svou účast na každém stanovišti označením kleštičkami. Jako dárek za splnění úkolu je připraveno pexeso nebo reflexní přívěšek.

Reklama

Související témata:

Výběr článků