Hlavní obsah

Stará Aréna již druhým rokem hostí divadelní festival Dream Factory Ostrava

31. 5. 2014, 12:38
Novinky, Jakub Labor

Dream Factory Ostrava je největší přehlídkou činoherního divadla na severní Moravě. Jeho dramaturgie se zaměřuje na českou činoherní špičku, mladé talentované tvůrce a zároveň dává prostor dalším divadelním a uměleckým žánrům. Festivalový program již druhým rokem probíhá také v klubu Stará Aréna.

Foto: Dream Factory Ostrava

Dream Factory Ostrava

Článek

Festivalový program v prostorách Staré Arény začíná již ve středu 4. června a to od 13 hodin festivalovou debatou ÚSTÍ - A CO DÁL? na téma letošní bezprecedentní likvidace Činoherního studia. Proč se to stalo, a co z toho plyne dál? Hrozí osud Činoherního studia nějakému dalšímu divadlu v ČR? Jaké by měly být vztahy mez umělci a politiky? Má stát financovat kulturu? A jak? 

Program se následně přesune do divadelního sálu, kde proběhne od 15 hodin improvizovaná performance jednoho muže na pomezí surrealistického kabaretu a psychodramatu. Divadlo přítomného okamžiku, nabité kontroverzním humorem balancujícím na hraně zákona. Syrové, nekorektní, hravé i démonické. Divadlo, které propichuje zbabělé pokrytectví hrdě vztyčeným prostředníkem a místo laskavých kopií kopií nabízí pěkně jedovatého zajíce v pytli. Známý ústecký herec Jiří Maryško a jeho JEDNA RUKA TLESKÁ.

Středeční festivalový den zakončí ve 21:30 noční inscenace Městského divadla Zlín KABARET ASTRAGAL, která je volně inscenována podle próz Albertine Sarrazinové a dalších francouzských autorů. Hravá a plná energie Albertine a její milenec na útěku - ve stínu Eifellovky Divoká jízda životem - na plný plyn nikdy ne u konce s dechem neustále na hranici zákona a někdy i za jeho hranicemi. Toužící po lásce. Rozdávající lásku. Astragal! Co skrývá to záhadné slovo? Obratel po obratli atmosférou Paříže. Vtáhne vás do víru velkoměsta. Bonnie a Clyde po francouzsku. 

Festival pokračuje hned ve čtvrtek od 15 hodin a to inscenací Studia Ypsilon #JSI_USER. Inscenace pro mladé lidi o internetu a životě na něm. Člověk, kterému internet nahrazoval kamarády, hospody, parties, výlety, rodinu, školu, zaměstnání. A nakonec se nejspíš nepřímo stal i jeho záhubou.

Druhá a poslední festivalová debata HAVEL? HAVEL! proběhne v prostorách kavárny v pátek od 13 hodin. O čem a jak dnes hrát hry Václava Havla. Radikální inscenace Antiwords, kterou na našem festivalu uvede soubor Spitfire company, otevírá zcela nečekaný úhel pohledu na dramatické dílo někdejšího prezidenta Václava Havla. Na festivalu se také odehraje projekt Miloše Orsona Štědroně Velvet Havel, které přistupuje k Havlovu dílu z jiného netradičního hlediska - hudebního kabaretu. Další témata se nabízejí: co říká Havel - ne jako morální ikona či historická osobnost, ale jako autor, umělec, dnešním mladým divákům?

Poslední inscenaci s názvem TRAKL do prostor Staré Arény přiváží v pátek pražské Divadlo X10. Veselé groteskní tablo se zpěvy, ženami, Vídeňáky a císařem, který popřel Evropu. Noc z 3. na 4. listopadu 1914. Básník a lékárník, c.k. vojenský akcesorista Georg Trakl již dva měsíce dlí ve vojenském blázinci nedaleko polského Krakova. Je mu 27 let, ale v míru i ve válce zažil peklo. Vnější svět se mu ale již vzdaluje. Umírá totiž na předávkování kokainem. Představení proběhne od 15 hodin v divadelním sále.

Reklama

Výběr článků