Článek
I když nadcházející měsíc květen je symbolem nového života i dění v přírodě a všeho, co člověka povznáší, přesto i zbraně ke květnovým dnům patří. V roce 1945 přinášely svobodu, protipólem však byla smrt. Smrt, která byla v každé situaci a podobě strašná.
Výstava muzea v Ústí nad Orlicí situovaná do měsíce května se však nezabývá psychologickým významem slova zbraň, ale přináší pohled na technický vývoj a řemeslný um jejich výroby.
Zapůjčením exponátů Východočeského muzea v Pardubicích byla v jedenácti oblastních celcích představena výroba zbraní puškařů východních Čech. Sbírka byla pořízena v posledních 35 letech cíleným sběrem výrobků puškařů především z velkých měst, ale i řemeslníků z menších měst a obcí. Jedná se převážně o zbraně určené pro lov, sport a sebeobranu, s výjimkou Vrchlabí, kde za Albrechta z Valdštejna existovala manufaktura na výrobu vojenských zbraní.
Část sbírky tvoří palné zbraně, kdy v jednotlivých vitrínách jsou představeni jejich výrobci. Je to např. Jindřich Holeček z Hradce Králové, který získal 2. srpna 1923 koncesi na puškařský závod, pro který mimo výroby a úpravy dovážel kvalitní zbraně od západoevropských výrobců.
Dalším významným puškařem byl Josef Tomiška z Heřmanova Městce, jehož syn Alois se stal konstruktérem první samonabíjecí pistole s výhradně spoušťovým napínáním, kterou vyráběla rakouská zbrojovka pod názvem Little Tom.
Pardubičtí puškaři nacházeli odbyt svých prací především mezi měšťany, důstojníky zdejší posádky a po roce 1848 mezi okolními rolníky. Vynikl zejména Josef Skácel, který byl držitelem patentu na vlastní systém odemykání závěru loveckých pušek.
Asi od roku 1625 až do roku 1676 pracovala ve Vrchlabí manufaktura na výrobu luxusních a technicky zajímavých vojenských zbraní.
Významným fenoménem východočeského puškařství v 18. a v 1. polovině 19. století byl rod Čermáků, který působil v Chocni, Ústí nad Orlicí, Poličce, Lanškrouně, Šumperku, Hradci Králové, Brandýse nad Orlicí, Vysokém Mýtě a Chrudimi. Jejich zbraně byly určeny místním šlechtickým sídlům, měšťanským zákazníkům a důstojníkům místních posádek.
Od roku 1905 v Opočně zbrojovka František Dušek (DUO) vyráběla civilní, lovecké a sportovní zbraně včetně vzduchovek. Dovážela také zbraně ze zahraničí. Značné proslulosti nabyly kapesní pistole DUO a po roce 1929 kozlice Petřík.
Část výstavy je pak věnována i současným puškařům, jmenovitě Miloši Srbkovi z Vysoké nad Labem, který vyrábí repliky palných historických zbraní a na výstavu zapůjčil šest zbraní.
Z firem to je PPK-Zbrojovka Holice s výrobou především civilních zbraní pro lov a sport a Drulov Litomyšl, která však v roce 2010 ukončila činnost.
Sortiment dřevěných pažeb, střenek a rukojetí pro zbraně výrobců z celého světa zajišťuje firma Luboše Klinského v Proseči.
Poslední ukázkou jsou amatérské výrobky, určené k pytláctví nebo k páchání trestné činnosti, případně k osobní zálibě kutilů. Tyto se pak zpravidla dostávají do sbírek Východočeského muzea po jejich zabavení policií.