Článek
Podezření se týká střídačů, tedy přístrojů, jež přeměňují stejnosměrný proud na střídavý a používají se u fotovoltaik, větrných elektráren, v bateriích, tepelných čerpadlech nebo nabíječkách elektromobilů.
Třemi největšími výrobci střídačů na světě jsou výhradně čínské firmy Huawei, Sungrow a Ginlong Solis. Před zařízeními od Huawei přitom v Česku už léta platí varování.
Ve Spojených státech podle Reuters objevili nezdokumentované zařízení pro mobilní připojení také v čínských bateriích. Umožňuje obejít softwarovou ochranu, a to může mít nebezpečné důsledky. Střídače je pak možné na dálku vypnout nebo změnit jejich nastavení, což by mohlo vést k poškození energetické infrastruktury a způsobit blackouty.
„Znamená to, že tyto produkty mají už z výroby vestavěnou možnost fyzicky zničit přenosovou síť,“ řekl Reuters utajený zdroj. Odmítl sdělit jména čínských výrobců, kterých se toto podezření týká.
V USA už sílí volání po rázných opatřeních. „Hrozba, které čelíme ze strany čínské komunistické strany, je reálná a roste,“ prohlásil republikánský kongresman August Pfluger.
Dvojice senátorů v únoru navrhla ministerstvu vnitřní bezpečnosti zakázat od roku 2027 nákup baterií od šesti čínských společností a energetici se teď připravují na podobný zákaz ohledně čínských výrobců střídačů.
Evropa v pozoru
V Evropě by ale něco takového nebylo bez důsledků, upozornil ředitel německé firmy 1Komma5 Philipp Schröder. „Kdybyste ještě před deseti lety čínské střídače vypnuli, neznamenalo by to pro evropské přenosové sítě nic dramatického. V současnosti je ale jejich množství už příliš velké,“ konstatoval.
Už ovládnutí tří až čtyř gigawattů instalovaného výkonu by podle Reuters mohlo při koordinovaném vypnutí znamenat rozsáhlé blackouty po celé Evropě. Podle Evropské rady výrobců solárních zařízení je přitom na kontinentu spojeno s čínskými střídači přes dvě stě gigawattů výkonu.
Za možný zdroj potíží považují čínské komponenty ve fotovoltaikách i odborníci v Česku.
„Problém se týká především domácích fotovoltaických elektráren, ke kterým mají výrobci potenciální přístup. Situaci analyzujeme, a jakmile budeme mít ověřené informace i možná řešení, zveřejníme je,“ sdělil mluvčí Komory OZE Martin Mikeska.
Huawei, jež vyrábí skoro třetinu střídačů na světě, odmítla na zprávu Reuters reagovat. „Vyjadřovat se k tomu nebudeme,“ řekl Novinkám mluvčí firmy v Česku Jiří Janeček. Huawei se ale z amerického trhu s fotovoltaikou už před šesti lety stáhl.
Také polostátní ČEZ vnímá čínské střídače jako potenciálně rizikové. „Provozujeme je však odstřižené od serverů výrobců, takže jsou plně v našem řízení, na naší infrastruktuře a za dohledu našich odborníků,“ řekl Novinkám mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
U fotovoltaik pro domácnosti od ČEZ komunikuje baterie v rámci chytrého řízení v Česku a nemá střídač napojený na servery výrobce. To znamená, že data nikam pryč neodesílá.
Obavy mají Litevci i Britové
Některé evropské země už začaly střídače z ciziny omezovat. Litva zakázala možnost, aby se data ze střídačů dala posílat do rizikových zemí, mezi něž zařadila i Čínu. Zatím se to týká větších fotovoltaik s výkonem nad sto kilowattů, ale ministerstvo energetiky avizovalo, že by se zákaz mohl rozšířit i na rodinné domy.
Využívání čínských technologií v energetice přezkoumává také britská vláda a podle listu The Times se otevřeně hovoří o možných dovozních kontrolách.
Ředitel estonské zahraniční rozvědky Kaupo Rosin zase podle Reuters uvedl, že pokud jeho země čínské střídače nezakáže, hrozí jí vydírání Čínou.
„Varování neznamená zákaz“
Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost už v prosinci 2018 vydal varování nejen před produkty Huawei, nýbrž i čínské ZTE. Označil je za bezpečnostní hrozbu, což obě firmy popírají.