Hlavní obsah

Odboráři poradí s problémy v práci

Novinky, Lenka Pokorná

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

S problémy v práci, zaměstnaneckými právy, nejasnostmi v oblasti nového občanského zákoníku a Zákoníku práce, problematikou kolektivního vyjednávání či založení odborové organizace bezplatně poradí začátkem příštího týdne zástupci OS KOVO všem zájemcům přímo v ulicích Českých Budějovic a Tábora.

Foto: Lenka Pokorná

KOVO je největším tuzemským odborovým svazem.

Článek

Informační stánky Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), jejíž je KOVO největším svazem, budou k dispozici v pondělí 3. října od 11.30 do 18 hodin před Domem kultury Metropol na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích. O den později, tedy v úterý 4. října pak ve stejný čas na náměstí T. G. Masaryka v Táboře.

„Velmi užitečné pro mnoho lidí budou především služby pracovně-právní poradny. Tato problematika je pro veřejnost stále poměrně složitá a nepřehledná, a to zejména s ohledem na novely Zákoníku práce a Nového občanského zákoníku,“ uvedl vedoucí jihočeského Regionálního pracoviště Odborového svazu KOVO v Českých Budějovicích Rudolf Tkáč.

Svou akcí chtějí kováci také připomenout veřejnosti hlavní poslání a činnost odborů ve firmách a podnicích. Lidé se tak budou moci dozvědět například podrobnosti o možnostech anonymního členství v Odborovém svazu KOVO, které je chrání před možnými represemi ze strany zaměstnavatelů.

„Strach z represí ze strany zaměstnavatelů je nejčastější příčinou obav ze zakládání nových odborových organizací. Ve snaze pomoci zaměstnancům v těchto situacích jsme proto umožnili i anonymní členství ve svých řadách, přičemž i tito členové požívají stejné výhody, vyplývající z členství v OS KOVO, jako ostatní,“ zdůraznil jihočeský zmocněnec OS KOVO Jan Švec.

Připomněl, že jen za rok využily na jihu Čech této možnosti vstupu do odborů bezmála dvě stovky lidí. Nové odborové organizace tak v současné době vznikají hned v několika jihočeských firmách, kde dosud odbory nepůsobily.

„Veřejnost rovněž chceme seznámit například s benefitním programem Odbory plus a dalšími výhodami, které vedle ochrany práv zaměstnanců, dodržování zákoníku práce, pravidel bezpečnosti práce a kolektivního vyjednání o mzdových a sociálních podmínkách zaměstnanců, členství v odborech přináší,“ poznamenal Švec.

Hlavním cílem kolektivního vyjednávání je totiž zvyšování reálné mzdy, to znamená zajištění smluvní garance růstu nominální mzdy, která je vyšší než předpokládané inflace. „To se v naprosté většině firem, kde OS KOVO působí, úspěšně daří a to dlouhodobě, což je jedním z důvodů zmíněného téměř pětitisícového rozdílu v průměrných hrubých mzdách,“ konstatoval Švec.

V loňském roce dosáhla v jihočeských firmách, v nichž působí OS KOVO, průměrná hrubá měsíční mzda 28 852 korun, což bylo o 4 846 korun více, než činil jihočeský průměr. Celorepublikový průměr hrubých měsíčních mezd pak KOVO překonalo o 2 385 korun.

Odborový svaz KOVO působí v současné době v 60 strojírenských podnicích na jihu Čech. V regionu má více než pět tisíc členů, což představuje přibližně 23 procent všech zaměstnanců těchto firem.

Mezi firmy, kde působí OS KOVO, patří například Jihostroj Velešín, ČZ Strakonice, Robert Bosch, ZVVZ Milevsko, Motor Jikov, Groz-Beckert ČR, Kern-Liebers CR, Reinfurt Prachatice, Klima CZ Prachatice, Dura Automotive Blatná, Schneider Electric Písek a další.

Reklama

Výběr článků

Načítám