Hlavní obsah

Napoleon se v Mikulově střetl s Rakušany

Novinky, Dana Smrčková

Ohlušující výstřely a zápach střelného prachu se v sobotu 14. května nesly centrem Mikulova. Bitevní ukázka tam připomněla dějinnou éru, které vévodil císař Napoleon.

Foto: Martin Tesařík
Článek

Na šedesát vojáků v dobových uniformách mašírovalo Náměstím a po exhibici bubeníků z 18. pluku francouzské armády se rozehrála nelítostná řež nepřátelských jednotek. Proti vojsku Napoleona Bonaparte se postavili Rakušané.

Tasili přitom funkční repliky palných i chladných zbraní. K zemi se sesunulo několik obětí a francouzská armáda byla nakonec neplánovaně poražena. Obě jednotky se rozloučily společným pochodem, který směřoval k Dietrichsteinské hrobce. Tam vojáci vzdali hold padlým a položili věnec.

Z balkónu radnice celému dění přihlíželo hned pět představitelů čtyř měst, která spojuje napoleonská historie. První muž Mikulova Rostislav Koštial přivítal starostu rakouského Drasenhofenu Reinharda Künzla s Hubertem Bayerem, pozvání přijal rovněž drnholecký starosta Jan Ivičič, starosta Znojma Zbyšek Kaššai a valtický starosta Pavel Trojan.

Historická podívaná přilákala dospělé i děti. „Představení vojáků bylo nádherný, hlavně se mi líbila samotná bitva. A uniformy taky. Úplně nejhezčí měli generálové,“ popsala dojmy sedmiletá Karolínka Mihulová z Polanky.

„Báli jsme se jenom málo. Když vystřelili nečekaně, tak to jsme se lekli,“ doplnil ji stejně starý Tomášek Janoušek z Janové. Oba přijeli do Mikulova s rodiči na výlet a něco takového viděli vůbec poprvé.

Mikulov se zapsal do dějin tažení císaře Napoleona proti Rakousku hned dvakrát. Část armád obou stran jím prošla  v roce 1805 i 1809. Čtyři dny po bitvě u Slavkova se stal Mikulov centrem zahájení jednání o míru, který byl později uzavřen v Bratislavě. Sám Napoleon pak přenocoval na zámku Dietrichsteinů v záři 1809 při své cestě do Brna.

Související témata:

Výběr článků

Načítám