Článek
Na samém konci Zlínského kraje u hranice se Slovenskem trpělivě čeká tisíce let na návštěvníky největší skalní labyrint na Moravě - Pulčínské skály. Vede k nim z Lidečka tříkilometrová značená trasa (modrá).
Pojedete-li autem, pomůže vám cestou z Valašské Polanky směrem na Horní Lideč odbočka vlevo dostat se přímo do Pulčína, což je součást obce Francova Lhota. Tady už nezbývá, než odstavit auto u místního Informačního centra a vydat se pěšky asi kilometr za poslední domky. Pulčínské skály, zkráceně Pulčiny se vám ukáží za chvíli v celé své kráse.
Na první pohled pochopíte, co sem přitahovalo celé generace trampů, tuláků a dalších romantiků. Je tu totiž jedním slovem - krásně! Dnes už při ohýnku s kytarou můžete posedět pouze na vyhrazeném tábořišti, které spravuje obec přímo na úpatí skal. Oblast za tábořištěm je od roku 1989 chráněna jako Národní přírodní rezervace Pulčín - Hradisko. Jde o téměř 73 hektarů plochy s výškovým rozpětím 263 m (510 m až 773 m n. m.).
Cesta vás vyzve vydat se vzhůru a šplhat mezi kameny po stezce, kde určitě oceníte dobré boty a sem tam si pomůžete řetězem nebo kořenem trčícím ze skály (vypadá to drsně, ale cestu zvládnou i pětileté děti, které se u prvního šutru zázrakem mění na kamzíky). Kolem se rozprostřou skalní bloky a plotny, stěny vysoké až dvacet metrů a dokonce i jeskyně. Ta největší se jmenuje Velryba, je puklinová a měří kolem čtyřiceti metrů. Nejnavštěvovanější místa jsou Zámčisko, Kazatelna, Pět kostelů a Izby u vrcholu Hradisko.
Odměnou za vynaloženou námahu je nádherný výhled do okolí a na Zámčisku dokonce dřevěná schránka s vyřezaným medvědem, která ukrývá sešit a propisku - tedy jakousi vrcholovou knihu, do které můžete napsat svůj vzkaz. V minulosti tady stával dřevěný skalní hrádek, který dnes připomínají dobře viditelné schody vytesané do skály.
Pískovcoví velikáni jsou opředeni řadou pověr a pověstí - zajímavý je příběh o místním krutém pánovi, který nechal z Hradiska až po Čertovy skály v Lidečku postavit kožený most - jen pro zábavu šlechty. Místní lid připravil o všechen dobytek (a tedy i živobytí), aby získal stavební materiál. Když bral poslední kravku chudé vdově s kupou dětí, žena pána proklela. Když pak vjel s kočárem na dokončený most, propadl se i se svým dílem do horoucích pekel...
Pravda je, že ve středověku stával na nejvyšším bodě Pulčínských skal hrad, v 17. a 18. století se ve skalách ukrývali pronásledovaní protestanti (proto název jedné ze skal Kazatelna), zbojníci i obyčejní lidé v dobách krvavých kuruckých nájezdů.
Dnes jsou Pulčiny oázou klidu a ani trampové na ně přes omezení volnosti nezanevřeli. I místní Pulčinská hospoda U Willyho má trampsko-politickou výzdobu. Na zdech tu svorně na návštěvníky pomrkávají Lenin i Havel hned vedle dřevěných malovaných tramských placek. A budete-li mít štěstí, bude tu sedět chlapík v zeleném s kytarou a hrát parťákům o ztichlých bílých skálách...

Děti zvládají cestu skalami lépa než dospělí

Pulčiny

V létě, v bohaté zeleni, jsou Pulčínské skály trochu schované...